6.450 Prins Frederik; olieverf. Publiek domein. eenen talrijken staf, aan boord van het Koninklijke stoomjacht. Zijne Koninklijke Hoogheid stapte aan de constructiewerf aan wal (de latere K.M.S). - De luide en herhaalde vreugdekreten der vergaderde volksmenigte met die vriendelijkheid beantwoordende die de telgen van Oranje Nassau eigen is. Hedenmorgen ten zes uuren nam Zijne Koninklijke Hoogheid de in het marine dok liggende schepen in oogenschouw, inspecteerde ten zeven uuren het garni zoen hetwelk te dien einde op het glacis buiten de stad in slagorde stond, en gaf hoogstdeszelfs bijzondere tevredenheid te kennen over de voortreffelijke houding der troepen en over de juiste uitvoering der manoeuvres. De totale kosten voor de gemeente be droegen zevenentwintig gulden en zeve nendertig en een halve cent. Dat was dus geen zware kostenpost, zeker niet voor een stad als Vlissingen. In deze zorgelijke tijds omstandigheden zullen er vast geen dure banketten of andere versnaperingen ge geven zijn. De gemeente had toch al veel extra en onvoorziene uitgaven gehad. Voor het opknappen van de bruggen had ze al veel geld moeten uitgeven. Alleen al voor de Beursbrug zevenhonderd gulden. Bovendien moest er onder aan de brug voor 3400 gulden stortsteen aangebracht worden, anders dreigde de haven dicht te slibben. Doordat er vanuit het zuiden ook veel geïsoleerde militairen en andere vluch telingen Vlissingen binnenkwamen of door trokken moest ook het politiebureau extra mensen aantrekken. De agent van inkwar tiering, die anders maar een deeltijdbaan had, moest overuren maken. Evenals de aannemer van het vuilnis en de mestspe- ciën, die meer tijd nodig had om afval en fecaliën te verwerken. De begroting van de gemeente zag er als volgt uit; Opknappen Beursbrug 700 Het aanbrengen van stortsteen 3.400 Vijfentachtig uniformen voor de schutterij a 25,- 2.125 Extra uitgaven politiebureau 225 Totaal Bovendien vroegen burgemeester en wet houders ook nog aan de gemeenteraad om drieduizend gulden als reserve voor even tuele nieuwe uitgaven. Geweldige kapitalen voor die tijd. Men hoopte maar dat er nog wat van terug zou komen van hogerhand. Maar het moest wel eerst voorgeschoten worden. Besloten werd om eerst zoveel mogelijk uit de kas te betalen en de rest maar door te schuiven naar de begroting van 1831. Tiendaagse Veldtocht Doordat er in de loop van 1831 meer troe pen in Zeeuws-Vlaanderen gelegerd wer den, werd het daar ook wat rustiger wat de vijandelijke invallen betreft. Er vonden nog wat schermutselingen plaats aan de grens, hoewel een deel van het gebied nog steeds bezet was door de Belgen. Toen in de zo mer van 1831 een bevel van de koning kwam om met een groot leger België bin nen te vallen nam de spanning echter weer flink toe. Vanuit Brabant trok een leger 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 20