Gezicht op de Beurs en vestingwal, circa 1840; aqua rel J.C. van Hulsteijn. Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen. richting Brussel met als doel het oude ge zag weer te herstellen. De beroemde tien daagse veldtocht. Het leek een zegetocht te worden; men behaalde de ene overwinning na de andere. Maar bij Leuven kwam men tegenover een groot Frans leger te staan. Zover wilde de koning het niet laten komen en het zegevierende leger moest zich terug trekken. In Zeeuws-Vlaanderen vonden er gelijktijdig gevechten plaats bij Het Verlaat, een strate gisch gelegen plaats bij de Braakman. Het was de enige verbindingsweg tussen Oost en West-Zeeuws-Vlaanderen. Na een vier uur durend gevecht, waarbij volgens De Middelburgsche Courant aan de zijde van de vijand zware verliezen ge leden werden, kon het gebied op de vijand veroverd worden. Ook vonden er gevech ten plaats bij Sluis waar een grote groep rebellen (400 a 500 man) de grens over gekomen was. Bij Hulst vonden eveneens gevechten plaats. De krant vermeldde nog dat bij één van die gevechten de vijand zo verrast werd dat een officier in zijn hemd en onderbroek wegvluchtte. Vanwege de ernst van de toestand vaardigde de ko ning op zondag 14 augustus 1831 een al gemene bededag uit om de zegen van den Allerhoogste af te smeken, met de bepaling dat op die dag alle nering en hantering ver boden zouden worden en alle sociëteiten, herbergen en koffiehuizen gesloten moes ten blijven. Aan de gevechten in Zeeuws- Vlaanderen werd ook door troepen uit Walcheren deelgenomen, ook door de schutterijen van Vlissingen en Middelburg. Volgens de krant waren die met veel geest drift en vuur en onder luid gejuich en ge roep van Leve de Koning naar het front ver trokken. Dat er gevochten werd, was ook te merken in het Middelburgse Ziekenhuis. Er werden wel tweehonderd zieke en ge wonde militairen verpleegd. Aan mede leven van de bevolking was geen gebrek. Een lijst met gaven vermeldt onder andere: 385 kannen wijn, 300 pakjes tabak en ver der ook nog veel fruit en snoep. Wijn werd overigens ook wel als medicijn gebruikt. Door die oorlogshandelingen was er door Vlissingen ook een gestage stroom van militairen van en naar Zeeuws-Vlaanderen. Ook krijgsgevangenen en Belgische de serteurs trokken door de stad. Die werden behoorlijk gevoed en behandeld. Ze wer den wel zo gauw mogelijk doorgestuurd naar overvolle kazernes in Kampen en Harderwijk. Uiteraard onder geleide van een afdeling Nederlandse militairen be staande uit een luitenant, twee sergeants en een dertigtal gewone soldaten. Op den duur raakten de kazernes zo vol dat er een groot kamp in de bossen aangelegd moest worden. De meesten van hen verbleven daar tot er in 1839 een vredesakkoord ge sloten werd. Soms werden groepen krijgs gevangenen wel eens uitgewisseld met Nederlandse krijgsgevangenen. Vastlopen onderhandelingen Na de Tiendaagse Veldtocht werd het in Zeeuws-Vlaanderen ook weer rustiger. Van enige ontspanning was evenwel geen spra- April 2019 19

Den Spiegel | 2019 | | pagina 21