Enkele reis naar Vlissingen Jules Braat De uitwijzing van ongewenste personen uit Zuid-Afrika rond 1900. Via de media worden we geregeld geconfronteerd met vluchtelingen. Als gevolg van oorlogsgeweld of vervolging proberen talloze mensen een veilig land te bereiken. Er is echter niets nieuws onder de zon, ruim 100 jaar geleden fungeerde Vlissingen als opvanghaven voor mensen uit Zuid-Afrika. Het ging daarbij om personen die door de Engelsen gedwongen waren het land te verlaten. Om die situatie te begrijpen eerst iets over de historie van Zuid-Afrika. De Vereenigde Oost-Indische Compagnie In 1652 stichtte Jan van Riebeeck in het zuiden van Afrika een verversingspost voor de Vereenigde Oost-Indische Compagnie. VOC-schepen konden daar op hun reizen naar en van Oost-Indië voorraden aanvul len en zieke bemanningsleden aan land zet ten en vervangen. Het gebied bleef bijna 150 jaar in Neder landse handen maar werd in 1795 door de Engelsen bezet. Na een korte periode van opnieuw Nederlands bestuur kwam het in 1806 definitief in Engelse handen. Daarmee begon een verengelsing die bij de bewoners van Nederlandse komaf (ook wel Boeren genoemd) gevoelens van achter stelling opriepen. Grote Trek De ontevredenheid onder de Boeren liep in de loop van de tijd hoog op en leidde in 1835 tot de Grote Trek. Zij trokken met hun gezinnen in ossenwagens noord- en oostwaarts waarbij het tot gevechten met de daar wonende Zoeloebevolking kwam. Na een aanvankelijke nederlaag wisten de Boeren de Zoeloes te verslaan. Later stichtten de Boeren in het noorden twee onafhankelijke republieken te weten Oranje Vrijstaat, hoofdstad Bloemfontein en de Zuid-Afrikaanse Republiek (Transvaal), hoofdstad Pretoria. Spotprent op Paul Kruger als David en John Bull (Groot- Brittannië) als Goliath tegenover elkaar in de Transvaal. Verschenen in de bijvoegsel van 'De Kroniek' van 10 mei 1896. Litho Marius Bauer; Collectie Rijksmuseum. Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 24