Oranje Vrijstaat/Transvaal Een rustige opbouw zat er voor deze twee staten niet in. Engeland probeerde zijn invloed uit te breiden en annexeerde in 1877 Transvaal. Onder leiding van vice- president Paul Kruger protesteerde een Boerendelegatie in Londen maar dat had geen effect. De Boeren verzetten zich daarna door het weigeren van belastingbe taling, later met gewapend verzet (Eerste Boerenoorlog 1880-1881). De Engelsen werden in februari 1881 bij Majuba beslis send verslagen en erkenden daarna onder bepaalde voorwaarden de zelfstandigheid van de Zuid-Afrikaanse Republiek. Jameson raid In 1886 werd bij Witwatersrand goud ge vonden waardoor veel immigranten (uit- landers) toestroomden. Deze invasie werd door de Boeren met argwaan bekeken. Ook het optreden van Cecil Rhodes die het gebied ten noorden van Transvaal onder Engelse invloed bracht, droeg niet bij aan vertrouwen, Transvaal en Oranje Vrijstaat werden daardoor ingesloten. Vanaf einde 1895 werd het echt spannend toen Jameson, gesteund door Rhodes, een raid op Johannesburg ondernam. De Engelsen hoopten daarmee een opstand onder de ontevreden uitlanders te ontkete nen en de regering van de Zuid-Afrikaanse Republiek omver te werpen. De raid mis lukte en Jameson werd gevangen geno men. Tweede Boerenoorlog Voor de Transvaalse regering was de over val aanleiding in het buitenland wapens aan te schaffen onder andere in Duitsland, wat slecht viel bij de Engelsen. Toen on derhandelingen over stemrecht voor de uitlanders mislukten en Engeland troepen versterkingen naar het naastgelegen Natal stuurde was voor de regering van Transvaal de maat vol. Kruger en de Volksraad eis ten in een ultimatum terugtrekking van die troepen, Engeland reageerde daar niet op en in oktober 1899 brak de Tweede Boerenoorlog uit waaraan ook door Oranje Vrijstaat werd deelgenomen. Aanvankelijk behaalden de Boeren enkele successen maar na de komst van Engelse versterkingen keerde het tij: op 13 maart 1900 werd Bloemfontein bezet, 30 mei Johannesburg en op 5 juni Pretoria. Het was voor veel inwoners van Transvaal en Oranje Vrijstaat aanleiding om al of niet gedwongen hun land te verlaten, onder wie veel personeel van de Nederlands Zuid- Afrikaanse Spoorweg Maatschappij. De Boeren gingen over tot een guerrillaoor log die door de Engelsen op harde manier werd beantwoord. Vrouwen en kinderen van Boeren werden in concentratiekam pen opgesloten, krijgsgevangenen overge bracht naar Ceylon en Sint Helena, boerde rijen platgebrand, kortom een echte vuile oorlog. Het duurde nog twee jaar voor de Vrede van Vereniging (1902) werd geslo ten. Nederlands Zuid-Afrikaanse Spoorweg Maatschappij (NZASM) Deze maatschappij werd in 1879 in Amster dam opgericht met als doel de exploitatie van spoorlijnen in Transvaal. De afgesloten ligging van de Boerenrepublieken en de afhankelijkheid van de Engelsen voor ver voer naar de kust bijvoorbeeld Kaapstad was, gelet op de moeilijke verhoudingen, een probleem. Voor Kruger was het aan leiding een spoorlijn te laten aanleggen via Portugees Oost-Afrika naar Lorenzo Marques aan de Delagoabaai. Voor dat om vangrijke werk werden veel arbeidskrach ten uit Nederland aangetrokken. Toen in 1899 de Tweede Boerenoorlog uitbrak gaf de directie instructies aan het personeel wat te doen als een spoorlijn of een gedeelte daarvan door de vijand werd bezet. In dat geval moest het werk worden gestaakt en de lijn of het station worden verlaten. Ook mocht het geen werk voor de vijand uitvoeren. Als men daartoe ge dwongen werd dan mocht dat bevel worden opgevolgd maar men moest proberen zich aan dat werk te onttrekken. April 2019 23

Den Spiegel | 2019 | | pagina 25