voor dit bijzondere vervoer een ommetje via Vlissingen. Schepen van andere nationaliteiten zetten ook passagiers af in Amsterdam, Bremen, Triest en Marseille Vervoer naar de inscheephaven De Engelsen zetten vaart achter de depor taties. Na de bezetting van Pretoria weiger den vrijwel alle NZASM-ambtenaren voor de Engelsen te werken. Al na bekendmaking van het officiële uit zettingsbevel werden zij na drie uur op de trein naar East London gezet. Onderweg regende het hard en de bannelingen werden doornat. Op de derde dag werden eindelijk zeilen over de open wagens gespannen. Het eten was schaars en slecht, niets warms, harde beschuit en blikjes corned beef, dat was het. Er was ook niets te koop, alleen een beetje whisky tegen de kou. Na 87 uur werd East London bereikt en werd ingescheept op de Arundel Castle. Ook uit Standerton moesten mensen ver trekken. Begin juli vertrokken daar onge veer 200 NZASM-ers met gezin. De man nen liepen voorop, begeleid door soldaten, sommigen droegen strikjes met Transvaal se kleuren en zongen Transvaalse en va derlandse liedjes. Achter de mannen volgden de vrouwen, ook te voet maar zonder geleide. Nadat bij het station afscheid was genomen van bekenden vertrokken ook zij naar East London. SS Arundel Castle Dit schip vertrok op 5 juli uit East London met ongeveer 500 mannen en 260 vrou wen en kinderen. Op 9 juli passeerde het Kaapstad en seinde 'alles wel aan boord'. De NZASM-directie in Amsterdam werd door Buitenlandse Zaken zoveel moge lijk op de hoogte gehouden van de positie en verwachte aankomsttijd in Vlissingen, daarover heerste nogal verwarring, ge noemd werden onder andere 29 juli, 1, 8 en zelfs 29 augustus. In de nacht van 1 op 2 augustus arriveer de de Arundel Castle op de rede van Vlis- singen min of meer gelijk met het SS Calais met aan boord de Prins van Wales die op weg was naar een begrafenis in Coburg (D). Bij de Boeren zal dat niet al te vriendelijke gevoelens hebben opgeroepen. Om zes uur lag het schip voor de sluis en nadat een arts had geconstateerd dat aan boord geen besmettelijke ziekten heersten kon worden binnen gevaren. Wegens de verwachte drukte was fami lie van de opvarenden aangeraden niet naar Vlissingen te komen. Het terrein rond de Binnenhaven was afgesloten en alleen toegankelijk met een speciaal toegangs bewijs. Na ontscheping werden de repatri anten toegesproken door de directeur van de NZASM, de heer Van den Wall Bake. Hij bedankte hen voor hun houding tijdens het conflict, zij hadden de eer van Nederland hooggehouden. Hierna konden de passagiers het haven terrein verlaten en naar de gereedstaande extra trein gaan waarvoor zij een gratis ver- voerbewijs kregen. De melding 'alles wel aan boord' bleek zwaar overdreven te zijn. De passagiers klaagden over het slechte eten, de Engelse regering had bepaald dat zij als krijgsge vangenen moesten worden behandeld, extra voeding kon alleen tegen hoge prij zen worden gekocht. Vooral vrouwen en kinderen leden onder het voedselgebrek. Gelukkig deden zich geen ernstige ziekten voor, wel stierven onderweg vier baby's, die een zeemansgraf kregen. Slapen was een verschrikking, in hangmat ten benedendeks waar het bloedheet was en stonk, gewoonweg niet uit te houden. Veel passagiers sliepen dan ook aan dek. Ondanks deze klachten was er lof voor de gezagvoerder. Hij probeerde er voor de passagiers het beste van te maken en ver strekte de kinderen soms fruit. Ook de be manning was schappelijk, het scheepsor- kest speelde bij voorbeeld 's avonds eerst Wien Neerlands bloed en daarna het Engel se volkslied. Na ontscheping van de passagiers vertrok de Arundel Castle naar Londen onder borg- April 2019 25

Den Spiegel | 2019 | | pagina 27