stelling van 75 wegens beschadiging van de sluizen. SS German Een dag later kwam het SS German in Vlis- singen aan. De ontscheping verliep vrijwel gelijk aan die van de Arundel Castle met een toespraak door de directeur van de NZASM. De meeste passagiers kwamen uit Pretoria en hadden over de reis naar East London vier dagen gedaan. Toen zij daar arriveer den werden ze uitgescholden. Het waren niet allemaal NZASM-ers, er waren ook Zuid-Afrikaanse burgers bij die bevel had den gekregen het land te verlaten. Er waren klachten over de voeding maar ook waardering voor kapitein Sylvester en zijn bemanning, Tijdens de reis had een commissie de kapitein schriftelijk gevraagd om beter voedsel, bereiding/verdeling en meer voeding voor kinderen. Ook vroeg men om schoner bestek, meer wasgelegen heden en schonere toiletten. Dat verzoek kreeg wel aandacht. Tijdens de reis werden twee kinderen gebo ren, een kreeg de namen Maria Germana Oceana, en een passagier was overleden. Om 12 uur vertrokken de repatrianten met een extra trein richting Roosendaal. Nummer drie Dat was de Hawarden Castle die op 22 au gustus arriveerde. Het schip had de qua- rantainevlag in top want onderweg was on der de kinderen mazelen uitgebroken. Een meereizende Amerikaanse arts had hen goed behandeld, op zijn advies kregen de kinderen en hun moeders extra eten. Nadat de quarantainedokter het schip had vrijgegeven kon het de haven in. Het de- barkeren verliep vlot. Een aantal werkne mers van de firma Van den Wall Bake en Co was al eerder aan boord gegaan en had zich over de bagage ontfermd. De passa giers hoefden alleen een adres op te ge ven waar hun bagage heen moest worden gezonden. Bovendien had de minister van financiën vrijstelling van visitatie verleend. De passagiers vormden een gemengd ge zelschap: NZASM-ers, overige Nederlanders onder andere enkele Zeeuwen, Belgische en Nederlandse Rode Kruismedewerksters en een groep vreemdelingen. Een van de passagiers was de kleinzoon van president Paul Kruger die met zijn gezin om gezondheidsredenen naar Nederland was gekomen. De Nederlandse Rode Kruiszusters werden door een bestuurslid van deze organisatie toegesproken en kregen bloemen. Het Foreign Office had de Engelse consul in Vlissingen opgedragen voor vreemdelin gen de thuisreis te regelen. Hij was ter plaatse aanwezig voor het verstrekken van reisbiljetten en zo nodig enig reisgeld. Een aantal Nederlanders beschikte bij aan komst niet over geld. De gemeente Vlissin- gen betaalde hun treinkaartje en verstrekte zakgeld, in totaal ongeveer 300 gulden. Een aantal Italianen, Oostenrijkers en Rus sen weigerde van boord te gaan, zij wilden naar Londen om te protesteren tegen hun behandeling. Zij waren van hun bed ge licht of willekeurig op straat aangehouden, Portret van Paul Kruger, circa 1900. ie Rijksmuseum. 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 28