pLATTttfcOND CNj.fltYlYrUSTDACH Plattegrond van Vlissingen, circa 1895; litho. Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen. De Daily Mail van 17 september 1900 be steedde ook aandacht aan de ontscheping. Door goede afspraken tussen de Engelse consul en de politie was die vlot verlopen. Nadat de Nederlanders van boord waren gegaan, volgden de buitenlanders waar voor de consul het verdere vervoer regel de. Daaronder bevond zich ook een Duitse vrouw die twee dagen voor aankomst van een zoon was bevallen en die zij Julius Braemar had genoemd. Ook waren enkele Nederlandse en Russische verpleegsters meegekomen waarvoor in Transvaal geen werk meer was en die een dankbetuiging hadden gekregen van de Engelse bevel hebber lord Roberts. Tijdens de verjaardag van koningin Wilhel- mina was drie dagen feest gevierd, overdag met sport en 's avonds met bal en concer ten, alles in volledige harmonie! Een bijzondere passagier Als laatste arriveerde op 11 oktober de Arundel Castle nog een keer in Vlissingen met ongeveer 480 passagiers: NZASM-ers met gezin, overige Nederlanders en enkele andere nationaliteiten. Over de behandeling waren nauwelijks klachten, wel had men bij de keerkring ge leden onder ondraaglijke hitte. In Las Pal- mas was vertien uur gebunkerd en konden de passagiers van boord. Na aankomst werden de NZASM-ers deze keer verwelkomd door directielid Bruchner. Personeel dat na 1 januari 1897 in dienst was getreden kreeg daarna de teleurstellen de mededeling dat het ingaande 30 novem ber werd ontslagen... welkom in Holland! In Vlissingen waren twee Engelse recher cheurs aanwezig die interesse hadden voor passagier Kurt von Veltheim, een pseudo- baron van Duitse afkomst, afperser, valse munter die in 1898 in Johannesburg de Joodse diamantair Woolf Joel had dood geschoten en, met een beroep op zelfver dediging, was vrijgesproken. Na allerlei omzwervingen belandde hij in 1899 weer in Transvaal maar werd in 1900 uitgewezen en op de boot gezet. Von Veltheim had te horen gekregen dat de Engelse politie in hem geïnteresseerd was en kreeg advies op de rede van Vlissingen overboord te springen. Hij bevond zich dan niet op Engels grondgebied en kon zich zo aan arrestatie onttrekken. Hij waande zich blijkbaar onaantastbaar 'mij maken ze niets' en reisde met de Arundel Castle door naar Engeland. De hekkensluiter Zes schepen waren toch niet voldoende om alle bannelingen naar Nederland te vervoeren, er werd nog een schip ingezet, de Guelph van de Union Line. Dat vertrok 28 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 30