8 oktober met een restant NZASM-ers uit Kaapstad. Het was een afscheid in mineur, geen vrienden om uit te zwaaien, geen muziek of hoera voor Paul Kruger en geen volksl iederen. Wel werd volop schande ge sproken over het optreden van de 'bescha ving brengende' Britten. De reis verliep voorspoedig, klachten wa ren er niet en 7 november arriveerde de Guelph in de namiddag op de rede van Vlissingen. Vanwege ongunstig tij bleef het daar liggen tot de volgende morgen, bo vendien konden de passagiers die dag hun bestemming toch niet meer bereiken. De ontscheping verliep gladjes, het was inmiddels een routineklus, om 10.30 uur vertrok een extra trein uit Vlissingen, de Guelph verliet Vlissingen om 12 uur. Enkele dagen eerder was trouwens ook het Duitse SS Herzog in Rotterdam aangeko men met, volgens de dagbladen, het aller laatste contingent NZASM-ers. Een onzekere toekomst tegemoet De deportaties via Vlissingen waren begin november 1900 afgerond, ongeveer 4000 bannelingen waren toen in de Scheldestad aangekomen. Door goede samenwerking van douane, Staatsspoorwegen en de Maatschappij Zeeland verliep het ontsche pen en verdere vervoer probleemloos. De repatrianten gingen een onzekere toe komst tegemoet en worstelden met vragen over arbeidsbemiddeling, dienstverband, inkomen, schadevergoeding en eventuele terugkeer naar Transvaal. Hopelijk is voor hun problemen een bevredigende oplossing gevonden. JULES BRAAT, geboren in Vlissingen. Was werkzaam bij NS te Utrecht. Geïnteresseerd in geschiedenis, volgde in vrije tijd opleiding Geschiedenis MO. Publiceert regelmatig in Den Spiegel en De Wete van de Heemkundige Kring Walcheren. Geraadpleegde bronnen Nationaal Archief. - 2.18.18.02 Nederlands Zuid-Afrikaanse Spoorweg Maatschappij - 2.95.03 Ministerie van Buitenlandse Zaken A dos siers 1815-1940 Zuid-Afrikahuis - Documenten betreffende de Nederlands Zuid- Afrikaanse Spoorweg Maatschappij Gemeentearchief Vlissingen - Toegang 123 Gemeentepolitie Koninklijke Bibliotheek - Delpher Historische Nederlandse kranten 1899 1901 - Gale Historische Engelse kranten 1899-1901 Krantenbank Zeeland - Krantenjaargangen 1899-1901 April 2019 29

Den Spiegel | 2019 | | pagina 31