muZEEumnieuws Karen Kroese Het Zeeuws maritiem muZEEum maakt vanaf 11 april officieel onderdeel uit van het Canonnetwerk, in de vensters Michiel de Ruyter, VOC en slavernij. In het Canonnetwerk werken musea in heel Nederland samen om de veelzijdigheid van de Nederlandse geschiedenis voor het voet licht te brengen. De Canon van Nederland neemt je in vijftig vensters mee langs de belangrijkste gebeurtenissen, personen en voorwerpen die Nederland hebben ge maakt tot wat het nu is. In het muZEEum maken deze objecten vanaf nu deel uit van het Canonnetwerk: Michiel de Ruyter: de grootste zeeheld Michiel Adriaenszoon de Ruyter wordt in de Gouden Eeuw redder van het vaderland genoemd. Zijn rol in zeeslagen bepaalt het lot van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Bestevaêr is zijn koosnaam: beste vadertje - omdat hij zo goed is voor zijn bemanning. De Ruyter is zoon van een zeeman, later bierdrager. In zijn tijd is het bijzonder als je van eenvoudige kwajongen uit Vlissingen opklimt tot admiraal. Anna van Gelder. Zakenvrouw uit Vlissingen In 1652 trouwt Michiel de Ruyter met de Vlissingse Anna van Gelder, zijn derde vrouw. De twee houden veel van elkaar. Hij schrijft haar uitgebreide brieven als hij op zee is. Zij gaat met hem mee op belangrijk bezoek, bijvoorbeeld naar raadspensionaris Johan de Witt. Van Gelder is een zaken vrouw. Zij regelt alle financiële zaken van De Ruyter aan de wal, zorgt voor scheepsbe- voorrading en betaalt de zeemansvrouwen. Het Wiel van Michiel Het verhaal gaat dat Michiel de Ruyter als opstandige jongen van school is gestuurd. Hij wil varen. Dus gaat hij in dienst bij de rijke Vlissingse reder Cornelis Lampsins. Als arme jongen moet hij onderop begin nen: op de lijnbaan, als touwslagers leer ling. Als Michiel elf jaar is, gaat zijn diepste wens in vervulling: hij mag als scheepsjon gen mee naar zee. Het touwslagerswiel van Michiel de Ruyter; foto muZEEum. Bruikleen van het KZGW. Vlaggenschip De Zeven Provinciën De Zeven Provinciën is het bekendste oor logsschip van de Gouden Eeuw. Het speelt een grote rol in veel zeeslagen, zoals de Tocht naar Chatham. De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en Engeland strijden in de zeventiende eeuw om han dels- en zeeroutes. Tijdens de zeeslag bij Chatham in 1667 breken Nederlandse schepen door een zware ketting op de zee bodem en verslaan zo de vijand. Dit leidt tot de Vrede van Breda. Engelse schepen worden als buit mee naar huis genomen. 30 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 32