Vlissingen als geboortestad, toneel van onrust en toevluchtshaven Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze aflevering van Den Spiegel begint met het artikel Opgroeien in armetierige rijkdom door Ron de Jonge. Het zijn her inneringen, opgetekend door een Kind van de binnenstad. De schrijver vertelt hoe het was om kind te zijn in het Vlissingen van de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. Over schoolopleiding en sportcarrière, hoe handbal voor hem de springplank werd naar het Nederlands team. Maar ook hoe Vlissingen in zijn leven bleef. De tekst is geschreven naar aanleiding van de reünie van de Jacobsschool in april 2018. Delen daarvan vormen de basis voor dit artikel. In 2009 besteedden wij al aandacht aan de bundel Vlissingen; grandeur in perspectief van Ron de Jonge met prachtige tekenin gen van Hein Naerebout. Een deel van de opbrengsten van dit boekje ging naar het aankoopfonds van onze vriendenvereni ging. Geboren in Vlissingen - Gemaakt in Am sterdam door Jaco Simons is het verhaal over Frederik Cornelis Tromp, geboren in Vlissingen. Later maakte hij naam als po liticus. Eerst in Amsterdam en daarna in Den Haag. Het gaat in dit artikel niet over een zeeheld. Het is de eerste aflevering in een serie van drie. Jaco Simons schrijft de eerste twee, zijn dochter Amanda het laat ste. In Den Spiegel van april 2018 schreef Jan Kaljouw, trouwe bezoeker van het gemeen tearchief Vlissingen tijdens de Belgische op stand. In dit nummer, april 2019 verschijnt deel 2. Het handelt over de onlusten in onze stad en de maatregelen die nodig waren tot handhaving van de veiligheid, rust en orde. Het eindigt met de totale afscheiding in 1839. Ook merkt de auteur op dat er op het oude kerkhof van Vlissingen nog enkele grafstenen herinneren aan de gevechten tij dens de Belgische opstand. Jules Braat verhaalt in Enkele reis naar Vlissingen over de uitwijziging van on gewenste personen uit Zuid-Afrika, rond 1900. Het gaat hierbij om personen die door de Engelsen gedwongen waren het land te verlaten. Vlissingen fungeerde in eerste instantie als opvanghaven voor deze mensen. Jules Braat geeft informatie over de historische achtergrond van deze situ atie en komt dan tot de verhalen over ver schillende schepen die bij deze reizen be trokken waren. Het muZEEumnieuws door Karen Kroese gaat in op de deelname van het muZEE- um aan het Canonnetwerk. Na een eerdere aankondiging wordt een en ander nu nader uitgelegd en toegelicht. De grote rol hierin voor Michiel de Ruyter behoeft geen be toog. Gekoppeld aan het muZEEumnieuws is een oproep u aan te melden als vrijwilliger voor de Kazematten of de Oranjemolen. Peter van Druenen doet hiertoe eveneens een oproep in de rubriek Van het bestuur. Ook de muzikale zondagochtendactiviteit brengt hij onder de aandacht. Een activiteit die zich mag verheugen in een zekere con stante belangstelling van onze leden. Rest mij nog u veel leesplezier te wensen met dit nummer van Den Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 4