walhalla in New York, Flushing Meadow is vernoemd naar onze stad. Hoeveel steden kunnen dat zeggen! In de jaren vijftig tot eind zeventig was op groeien in de schoot van de Vlissingse bin nenstad spelen en leven in de vergetelheid van een historische havenstad. De gran deur was verdwenen. Gesloopt door tijd en oorlog. Afbraakpanden en bordjes 'onbe woonbaar' versierden het straatbeeld. Maar wat was het geweldig om er op te groeien. Voor Vlissingse kinderen en jongeren uit die periode zal onderstaande bloemlezing daarom herkenbaar zijn. Het heerlijke gemis aan auto's, spelen op straat en sleeën van de boulevard, voetbal len bij het landingsmonument, paard en wa gen van Jo de schillenboer (echte naam Jo van Gemert), een brandglas als speelgoed, touwtjes uit brievenbussen als teken van vertrouwen en welkom, melkflessen voor de deur met in de flesopening een bestelbriefje, aanleg van de glooiing, storm, springtij en overslaand water, houten botters die iede re morgen verse vis brachten, visvrouwen die harder krijsten dan de schelste meeu wen, klauwtje garnalen jatten, massaal op de fiets naar werk en school, schaatsen op De Kom, geschiedenisles over de schaduw die Nederland vijf jaar bedekte, moffen en NSB-ers, oorlogstrauma's en druk bezochte aubades op de grote en oude markt, het 'stempelen' van 'blikken' (zeevaartscho lieren), schoolvoetbal op de velden bij de Keersluis, schoolzwemmen in het kanaal in die heerlijke zomermaand april, stormge weld en overslaande golven op het Keizers- bolwerk, wit uitgeslagen schoenen van het zoute water, kolenkachels, kolenkit en ko lenboer, vervallen Bomvrije, kazematten die toegankelijk waren, geen tv, voor 5 cent in zwart-wit naar Pipo kijken bij een vriendje, geen vervuiling maar verzuiling, als goed katholiek biechten, eerste en tweede com munie, zondags naar de hoogmis en het lof, Eurovisie uitzendingen, Zundapp en Kreidlers, meesters die tikken uitdeelden, thuis geen douche en centrale verwarming, op zaterdagochtend naar werk of school, enzovoorts. Boulevard Bankert 92, café-bar-dancing Victoria, 'de Vic', 1959. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; foto Dert. Vlissingen was in de jaren zestig het brui sende centrum van Zeeland. La Cave op de Nieuwendijk was in het uitgaansleven geliefd. Er traden internationale popidolen op als The Scorpions, Dave Berry en The Motions. Het optreden van Pink Floyd in het Concert gebouw was een hoogtepunt. Beatgroepen uit Vlissingen als Flying Arrows, Formation en Dragon Fly waren eveneens succesvol. Helaas was er ook geweld. Bekend zijn de 'veldslagen' tussen de 'Sky Riders' en Ambonese jongeren. Een andere jongeren groep in die tijd was de DOP. Lange haren en brommers met hoge sturen. Bekende kroegen waren Atlanta, Astoria, Victoria (de Vic), de Boemerang, Hoppit en De Concurrent. Roken was in die jaren heel normaal. Sigaretten, sigaren, shag, pijpta bak en pruimtabak kon je op iedere hoek kopen. Vlissingen was een stad van werkvolk en overalls, het geluid van klinkhamers, repa- rat ies in het 'dokje van Perry' (Steenen Beer), een prachtig post- en telegraafkan toor, blauw flikkerende laslichten op de scheepshelling, kranen en scheepsrompen die imaginair de stad en huizen doorklief den, het gat dat bij iedere tewaterlating in de stad viel, de Griekse kolenboot Spyros liFEVtCTOBIl-WKCW6 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 6