Armenakis die zonk op de Nolleplaat en waarvan jarenlang alleen de mast boven water stak, de geur van teer, touw, vis en zilte zeelucht en nog zo veel meer, zoals armoe, maar geen honger, verval maar geen dakl ozen, werkloos maar niet uit zichtloos, maatschappelijke onrust maar geen ontwricht ing. Er was een verande- ringsgolf, maar geen anarchie. Nederland was op zoek naar herstel en een nieuwe balans. In Vlissingen waren de wonden van de oorlog nog lang niet geheeld. Je zou bijna zeggen gelukkig niet. Overal zag je nog de beschadigingen van beschietingen. Met grote regelmaat werd er ergens muni tie gevonden en zocht je in de duinen naar hulzen en kogels. Oorlogsprocessen waren in volle gang en Bevrijdingsdag was jaar lijks een Nationale feestdag. Er is volgens kenners in Nederland niet één stad te noe men die door de eeuwen heen zoveel is gegeseld. Dat komt voornamelijk door de eerder genoemde militair strategische lig ging. Fransen, Engelsen, Spanjaarden of Duitsers, allemaal hadden ze het in de ge schiedenis wel een of meerdere keren op ons gemunt. Ook de elementen laten de stad tot vandaag niet ongemoeid. Het ge dicht 'inktzwart' over een op handen zijnde zware storm beschrijft dit gevoel... Demping van het Droogdok in 1974. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen. 'MEEUWEN zoeken beschutting kotters komen naar binnen loodsboten schieten weg de wind steekt op SLUISDEUREN worden gesloten inktzwart onheil mensen vluchten in hun kraag Vlissingen maakt zich op voor het zoveelste pak slaag' Het waren niet alleen oorlog, rampen en weerselementen die de stad raakten en telkens op de proef stelden. De groot ste dreiging ging misschien wel uit van de stadsvernieuwing. In de jaren zestig was er de niet te stillen annexatiedrift van Scheepswerf De Schelde. Deze laatste heeft de stad werkgelegenheid en welvaart gebracht, maar (te)veel genomen. Het wa ren sloopkogels die domineerden. Wat nog steeds pijn doet is het verdwijnen van een van de meest karakteristieke delen van het oude Vlissingen. De straten en huizen rondom de Steenen Beer, de Houtkade, en het Dokje van Perry. Aanvankelijk was het Dokje van Perry op de monumentenlijst geplaatst, maar de directie van de Schelde heeft in een brief aan het gemeentebestuur verzocht dit in April 2019 5

Den Spiegel | 2019 | | pagina 7