De zogenaamde Wilde Kust; met linksboven Suriname, dan rivier de Berbice en in het midden boven de Demerary en de Essequebo; kopergravure. Collectie Rijksmuseum. of financiële tegenslagen. Soms werd een patroonschap aan de WIC terug verkocht. Het patroonschap Berbice Een van de patroonschappen was het Ber bice van Abraham van Pere, in samenwer king met Pieter van Rhee. De familie van Pere woonde rond 1625 aan de westzijde van de Koopmanshaven te Vlissingen waar tegenwoordig Bellamypark 32 is.1 Al in 1628 kreeg Van Pere als een van de eer sten een octrooi samen met burgemeester De Moor, om een kolonie te stichten. Het was tevens het laatste patroonschap dat bestaan heeft tot 1714. Tegen die tijd had de familie van Pere tevens de titel Heer van Oost- en West-Souburg gekregen. Over Berbice is relatief veel informatie be kend, maar vooral over de tweede helft van de achttiende eeuw, toen Berbice een ko lonie onder de WIC was. Over de periode als Zeeuws patroonschap is relatief weinig bekend. In het Nederlands bestaat nog de archaïsche uitdrukking 'naar de Berbiesjes gaan' voor als iets echt misloopt en de ver wensing 'loop naar de Berbiesjes'. Beide geven een goed beeld over hoe er over de kolonie gedacht werd. Een van de weinige bronnen betreffende de Zeeuwse periode zijn de beschrijving van schipper Gelein van Stapels uit circa 1630 en het reisverslag van Adriaan van Berkel die in 1670 als koopman en secretaris naar de kolonie gestuurd werd.2 Juli 2019 9

Den Spiegel | 2019 | | pagina 11