"1 *-l>-»- lï ÜT F *1 H.T Nas Sa t j* ïtutti 1 li Vo iliij. Een afbeelding van Fort Nassau 1682; kopergravure. Privécollectie. de Kamer Zeeland en de patroon, waarin gesteld wordt dat Van Pere op zijn schepen goederen van en naar Essequebo, dat onder de Kamer Zeeland viel, zou meenemen in ruil voor betalingen. Deze overtochten wer den door Van Pere gecombineerd met de vaart op zijn eigen kolonie aan de Berbice. Een eigen imperium Daarnaast lijkt het erop dat Van Pere voor al in de jaren dertig een soort eigen drie- hoekshandel wilde bewerkstelligen en aan een heus imperium werkte. Hij verkreeg een patroonschap voor Sint Eustatius, dat voor enige tijd de naam Nieuw-Zeeland kreeg en had een speciale samenwerking met de Kamer Zeeland, patroonschappen mochten immers niet in Afrika, voor het Afrikaanse eilandje Argijn. Van dit laat ste eilandje werden vooral huiden en gom gehaald, dat laatste was vooral belang rijk voor medicijnen en de textielindustrie. Daniël van Pere was er een tijdje com mandeur. Deze zoon van Van Pere verloor hier zijn leven na geschillen met de lokale bevolking. Wellicht wilde Van Pere ook sla ven via Argijn naar zijn Caribische eilanden brengen. Na zeven jaar liep het contract met de WIC betreffende Argijn af en er is geen bewijs te vinden dat het verlengd werd. Ook over een betrokkenheid met Sint Eustatius werd als snel weinig meer gehoord, hoewel kompaan Pieter van Rhee daar nog wel aan verbonden bleef. De tweede helft van de zeventiende eeuw In 1666 was Berbice een van de weinige gebieden in de West dat niet door de Engel sen veroverd werd. Commandeur Berge- naar sloeg een Engelse aanval af en was zelfs in staat om de Zeeuwse kolonie aan de Essequibo, die tot dat moment in bezit was van de Walcherse steden Middelburg, Veere en Vlissingen, op de Engelsen te heroveren. In de praktijk werd daarna Essequebo van uit Berbice bestuurd, tot de Kamer Zeeland in 1670 de kolonie in eigendom nam. Uit het verslag van Adriaan van Berkel blijkt dat de stemming in Berbice niet op perbest was. In november 1673 begon Juli 2019

Den Spiegel | 2019 | | pagina 13