van De Schelde en vanaf 1879 tevens bur gemeester van Vlissingen. P.J. Siegers werd directeur en de maatschappij werd geves tigd in zijn kantoor. De maatschappij ver wierf gronden rond de oude stad en bood van tijd tot tijd stukken te koop aan. Een mooi perceel aan de Bou levard Evertsen ontwikkelde zij echter zelf. Hierop verrees het Grand Hotel des Bains (Badhotel, la ter Britannia), dat na 'bergen van zwarig heden' in 1886 werd geopend. Het bleek een succes, maar na een exploitatie van bijna twintig jaar vond de Maatschappij het blijkbaar genoeg en deed het gebouw in de verkoop. De Maatschappij tot Exploitatie van Gronden werd daarna geliquideerd. Over de ontwikkeling van de bank van Siegers zijn geen nadere gegevens bekend, maar er mag wel worden gezegd dat de za ken bevredigend verliepen. In 1890, 25 jaar na de oprichting, werd ook de continuïteit gewaarborgd door de opname van zoon Jacobus (geboren 1863) in het bedrijf, dat daarna verder ging als de firma P.J. Siegers Zoon. Een vraag daarbij blijft waarom de oudste zoon Johannes Gideon (geboren 1860) niet in de zaak kwam. Rond deze tijd trouwde hij in Amsterdam en vestigde zich ook daar. Affiniteit met het bankwezen moet hij zeker gehad of gekregen hebben, want hij werd later directeur van de 'suc cursale Amsterdam' van de Banque de Paris et des Pays-Bas. Het oude kantoor van de firma P.J. Siegers Zoon (tot 1910) aan de Nieuwendijk, omstreeks 1905. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, Foto Dert. de vele advertenties die werden geplaatst ontbreekt overigens vrijwel altijd een adres; Vlissingen was blijkbaar nog zo klein dat iedereen dat wist. Dat was aanvankelijk Nieuwstraat H 253, later de Nieuwendijk H98. Het wel en wee van Vlissingen ging Siegers zeer ter harte en hij was dan ook betrokken bij verschillende initiatieven om de bedrij vigheid te stimuleren. Zo was er in 1876 een plan tot oprichting van een N.V. Vlis- singsche Zeevisserij, dat overigens geen succes was. Van meer blijvend belang was de stichting in 1877 van de Maatschappij tot Exploitatie van Gronden te Vlissingen. De groei van de stad in die jaren en het op komende badleven boden goede kansen voor belegging (en/of speculatie) in onroe rend goed, maar op deze wijze werd tevens een bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de gemeente. Tot de commissarissen behoorde Arie Smit, president-commissaris Het lijkt er op dat Siegers sr. na de vor ming van de nieuwe firma meer afstand ging nemen van zijn beroepsbezigheden en zich nog meer dan voorheen ging richten op andere activiteiten. Hij had inmiddels al een reeks nevenfuncties en er kwamen nu weer nieuwe bij. Hij was lid van de Kamer van Koophandel (1868-1897, vanaf 1886 vicevoorzitter) en thesaurier van de Nuts- spaarbank (1883-1902). Daarnaast was hij regent van het Burgerweeshuis (1881 1897). Na 1890 kregen de kerk en de poli tiek meer aandacht. Al langer actief in de plaatselijke Hervormde Kerk, trad Siegers rond dat jaar toe tot de classicale en pro vinciale kerkbesturen en hij werd in 1893 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 20