pondentschap van de Credietvereeniging Amsterdam, die zich vooral op kleinere bedrijven richtte. Een opmerkelijk initiatief was de oprichting in 1916 van een Alge meen Administratiekantoor voor den Mid denstand, dat ondersteuning bood bij de administratie van kleine bedrijven. In deze periode valt ook de opening van een kan toor in Terneuzen, later ook nog Axel. Wat men ervan kan zeggen is dat deze niet al tijd gemakkelijke periode goed werd door staan, zodat in 1930 opgewekt het 100-ja- rig bestaan kon worden gevierd. Daarna zou het einde evenwel snel naderen. Siegers Zoon werd in deze periode twee maal getroffen door het overlijden van een firmant. Na de dood van Siegers Sr. in 1913 was, zoals we zagen, de continuï teit verzekerd. Zoon Jacobus zette als enig firmant de zaak voort. Hij kon zich daar ook volledig op richten, want nevenfunc ties had hij nauwelijks. Alleen in de spaar bank volgde hij zijn vader in 1902 op als thesaurier. Een slag voor de firma was het dan ook dat Jacobus in 1926 op 63-jarige leeftijd overleed. Hij had één dochter, die Jacobus Siegers (1863-1926), firmant van P.J. Siegers Zoon van 1890 tot 1926, met echtgenote Dina Siegers-Hessig en doch ter Dolly, omstreeks 1919. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen. 22 op dat moment nog te jong was om een rol te spelen (als ze daarvoor al in aanmer king zou komen). De weduwe, mevrouw Siegers-Hessig, trad nu in de plaats van haar overleden echtgenoot, met medewer king van twee ervaren procuratiehouders. In deze twee gevallen trad er dus, in ieder geval naar buiten, geen breuk op in de firma. Deze ontwikkelde zich in de eerste decennia van de 20e eeuw voorspoedig, zoals onder meer kan worden afgeleid uit de bouw van een nieuw kantoorpand. De demping van de Pottehaven in 1909 gaf ruimte voor nieuwe vestigingen in de bin nenstad en Siegers verkreeg grond op de hoek van de nieuwe Wilhelminastraat en de Gravenstraat (bij de Zeilmarkt). Het nieuwe pand werd in 1910 betrokken. Over de groei van de bancaire activiteiten zoals de kredietverlening en de creditgel- den is niets bekend. Op effectengebied nam het aantal emissies toe met deelne ming aan enkele staatsleningen en een le ning Nederlands-Indië. Opvallend was dat de firma een paar keer een lening uitbracht voor rooms-katholieke instellingen, al lag dat bij het plaatselijke ziekenhuis nog wel voor de hand. Wellicht dat het wegvallen van de firma Wibaut na 1917 aan Siegers mogelijkheden bood voor meer contac ten in de r.-k. wereld. Voor de plaatsing van pandbrieven werd veel moeite ge daan. Siegers had goede contacten met de Zeeuwsche Hypotheekbank in Middel burg, waarvan hij commissaris was, en de Insulaire Hypotheekbank in Zierikzee. Ook bij de Rotterdam-Canada Hypotheekbank was Jacobus commissaris. Een verhaal apart is het correspondentschap van de Nederlandsche Bank, dat in 1901 over ging op Jacobus Siegers. Het bleef echter een vestiging van de 3e klasse. Na dringende verzoeken uit het Vlissingse bedrijfsleven werd dat in 1907 omgezet in een corres pondentschap 1e klasse, dat meer be voegdheden had bij de kredietverlening en het wisselen van gelden (zodat men niet steeds naar Middelburg moest). Dit laat ste ging een grote rol spelen in de Eerste Wereldoorlog, toen talrijke Belgische vluch- Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 24