De Zeilmarkt in oktober 1914 met een lange rij Belgische vluchtelingen die wachten om geld te wisselen bij het nieuwe kantoor van P.J. Siegers Zoon, dat fungeerde als agentschap van de Nederlandsche Bank. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen. telingen in Vlissingen belandden. Voor het omwisselen van hun Belgische francs in Nederl andse munt konden zij, door een overeenkomst tussen de Nederlandse en de Belgische circulatiebank, een speciale vaste koers krijgen. Dat leidde tot een zo danige toeloop bij de correspondent dat op de Zeilmarkt lange rijen ontstonden. Omdat van deze regeling nogal misbruik werd ge maakt, werden in Vlissingen de bedragen beperkt. Toen de stroom aanvragers zich daarna op het agentschap te Middelburg richtte, werd de voorkeurskoers helemaal afgeschaft. Het overlijden van Jacobus in 1926 vereiste uiteraard een nieuwe voor ziening voor het correspondentschap. Dit werd opgedragen aan procuratiehouder A.P. Dekker. Ten slotte het jongste van de drie bankiers huizen, C.R.C. Wibaut, dat in deze peri ode als eerste van het toneel verdween. Daarvoor waren geen dwingende financiële redenen. De zaken bleven zich goed ont wikkelen, al zullen de tijdelijke inzinkingen bij De Schelde, zoals in 1902 en 1909, wel invloed hebben gehad. Aan verschil lende emissies werd deelgenomen, onder meer aan een staatslening in 1916. De re- laties met hypotheekbanken werden uitge breid, in deze periode vooral met de snel opkomende buitenlandbanken, zoals de Noord-Amerikaansche Hypotheekbank en de Donau-Hypotheekbank. Een blijk van voorspoed was de bouw van een nieuw kantoor onder architectuur van J.P. Stok uit Rotterdam (die ook het nieuwe kantoor van De Schelde ontwierp). Het was gelegen aan de voormalige Pottehaven, op de hoek van de Nieuwstraat en de Wilhelminastraat. In de pers werd het geprezen vanwege de safe deposit, de huistelefoon en de cen trale verwarming. Over de ligging schreef de Vlissingsche Courant: 'De gedempte Pottekade wordt meer en meer de City on zer Gemeente'. Daarbij werd gerefereerd aan de bouw van het nieuwe post- en tele graafkantoor, maar de krant had evenzeer de vestiging van De Koster en de nieuw bouw van Siegers kunnen noemen. Inmiddels waren er in de persoonlijke sfeer ontwikkelingen gaande die de positie van de firma sterk beïnvloedden. Wegens gezinsomstandigheden wilden Clemens Wibaut en zijn vrouw in 1905 Vlissingen verlaten. Toen de enige zoon Oscar op een RK internaat in Katwijk was geplaatst Juli 2019 23

Den Spiegel | 2019 | | pagina 25