werd besloten in Den Haag te gaan wonen. Clemens wilde zich toen uit de zaak terug trekken, maar juridisch bleek het niet mo gelijk te zijn dan de naam Wibaut voor de firma te handhaven. Dat was wel te berei ken via een tussenstap. Daartoe werd per 1 januari 1906 een nieuwe firma opgericht, C.R.C. Wibaut Co., met naast Wibaut als deelgenoten L.C. Stevens en H.J.M. van Raalte. Stevens was vijftien jaar pro curatiehouder bij de firma, Van Raalte was al 'eenige tijd ten kantore werkzaam'. Hij was een zoon van Scheldedirecteur Jos van Raalte en vermoedelijk mede vanwege de kapitaalkracht van de familie voorbestemd voor de opvolging in de bankiersfirma.6 Dat gebeurde inderdaad een jaar later toen de firma werd omgezet in een commandi taire vennootschap, met Jos van Raalte en Clemens Wibaut als commanditaire (stille) vennoten en Stevens en Van Raalte jr. als beherende vennoten. Door deze construc tie kon Wibaut zich uit de actieve zaken te rug trekken en kon tevens de naam C.R.C. Wibaut Co. behouden blijven. Toch zou die naam verdwijnen, al duurde dat nog tien jaar. Hiervoor werd al gewezen op de uitbreiding van de grote landelijke banken in de provincie. Een van de meest actieve instellingen in dit opzicht was de Rotterdamsche Bank, na 1911 Rotterdam- sche Bankvereeniging Robaver. Om de uit breiding te versnellen en te stroomlijnen richtte zij in de loop van 1916 de Natio nale Bankvereeniging op (ook wel Nato genoemd). Begin 1917 trad ook C.R.C. Wibaut Co. tot deze combinatie toe. Wat de overwegingen betreft kan de wens tot spreiding van belangen van de comman ditaire vennoten een rol gespeeld hebben, alsook het veilig stellen van de toekomst van de bank en de noodzaak van het aan trekken van nieuw kapitaal. Hoe het ook zij, op 21 december 1916 werd aangekon digd dat de Nat ionale Bankvereeniging met ingang van 1 januari 1917 het bedrijf van de firma Wibaut zou overnemen en een eigen kantoor vestigen met als direc teur H.J.M. van Raalte. Of Stevens bij de overname uittrad is niet duidelijk. Clemens Wibaut overleed in 1926. Als een ver dere stap in de bankconcentratie werd in 1929 het bedrijf van de Nato met dat van de Robaver samengevoegd. Het kantoor in Vlissingen ging daarna verder onder de Het kantoor van de Rotterdamsche Bankvereeniging (voorheen firma C.R.C. Wibaut Co.) in de Wilhelminastraat, hoek Nieuwstraat, 1941. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 26