Daaraan voldoet in ieder geval de verwor ven collectie van de Souburgse fotograaf A.G. Kruithof (1894-1983). De familie van de fotograaf droeg de negatieven over aan het Gemeentearchief Vlissingen. Het zijn unieke beelden van Oost- en West Souburg onder water in 1944-1945, de zogenaamde inundatie van Walcheren. Daarnaast zijn er ook veel beelden van de naoorlogse situatie, waarvan sommige af beeldingen in kleur! Ook andere dorpen op Walcheren en het dichten van de dijkgaten komen in beeld. Vooral de foto's van Oost- en West-Souburg zijn bijzonder. De inwoners woonden op de bovenverdieping van hun huizen en voeren met kano's of sloepen door de straten. De ladders staan tegen de huizen. Een boerin die door het dakraam kijkt, de noodpont over het Kanaal door Walcheren, een gon delvaart door de straten van Oost-Souburg, de wederopbouw in de jaren vijftig, het komt allemaal voorbij. De veerkracht van de bevolking is voelbaar bij deze foto's, de mensen maken er het beste van. De inundatie van Walcheren is een uniek stukje geschiedenis. Nergens in Nederland heeft dit op zo'n manier plaatsgevonden. In totaal gaat het om ruim driehonderd negatieven. De 90-jarige Jan Kaljouw uit Oost-Souburg is momenteel bezig om de afbeeldingen uitgebreid te beschrijven. De foto's zijn inmiddels te raadplegen via de beeldbank van het Gemeentearchief Vlissingen. Gondelvaart in de Kanaalstraat in Oost-Souburg, medio 1945 Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; foto A.G. Kruithof. 28 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 30