Model van een snauwschip; een scheepstype dat vaak voor de slavenhandel werd gebruikt. Collectie Rijksmuseum. Daarnaast hadden slavenhandelaren grote hoeveelheden handelswaar nodig voor de export naar West-Afrika. Zo bevatten de rui men van slavenschepen Aziatisch, Engels en Frans textiel, Zweeds ijzer, Luikse gewe ren, Boheemse kralen, Duitse messen en Franse brandewijn. Alleen buskruit werd op grote schaal lokaal geproduceerd. Dat was echter een industrie die al vóór de slaven handel op Walcheren aanwezig was. Tot de vestiging van nieuwe industrieën leidde de slavenhandel dan ook niet. Dé slavenhandelsstad? Een slavenschip van Snouck Hurgronje Louijssen dat in 1770 de haven van Vlis- singen verliet heette De Vlissingse Hoofd negotie. Daaruit blijkt al dat ook de Vlis- singers zelf goed wisten hoe belangrijk de slavenhandel destijds was voor hun stad. Volgens Jan Guépin zou het verval van de Afrikaanse handel en de slavenhandel ertoe leidden dat 'alle ingezetenen winkeliers zonder nering off kostwinning zouden blij ven'.3 Dat was licht overdreven, maar be vatte zeker een kern van waarheid. De grote Juli 2019 economische afhankelijkheid van de slaven handel was ook risicovol: toen deze handels tak aan het einde van de achttiende eeuw instortte was dat een enorme domper voor de Vlissingse economie. Zeker is in ieder geval dat de slavenhandel voor Vlissingen belangrijker was dan voor Middelburg. Het Zeeuws slavernijmonument zou wat dat be treft in Vlissingen moeten staan! GERHARD DE KOK, Gerhard de Kok is historicus en bedrijfseconoom. Hij voerde tussen 2012 en 2018 een promotieonder zoek uit naar de economische effecten van de trans-Atlantische slavenhandel op Walcheren in de tweede helft van de acht tiende eeuw. Op dit moment werkt hij bij het KITLV in Leiden. Noten 1 D.H. Gallandat, 'Noodige onderrichtingen voor de slaafhandelaren', in: Verhandelingen uit gegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, I (Middelburg 1769), 426-427. 2 NL-MdbZA (Zeeuws Archief), MCC 19, vergadering 16 juni 1750. 3 Ibid. 7

Den Spiegel | 2019 | | pagina 9