De Slag om De Schelde En toch wandel ik langs het belangrijkste Europese slagveld uit het najaar van 1944, een gewoon stukje kust waar even alles om draaide, aldus journalist/schrijver Geert Mak in zijn boek In Europa terwijl hij op een regenachtige dag over de Boulevard van Vlissingen wandelt. Lange tijd kunnen het bombardement op Rotterdam, de landing in Normandië, ope ratie Market Garden en het Ardennenoffen sief op veel meer aandacht rekenen dan de strijd die in onze omgeving is gevoerd. Inmiddels wordt langzamerhand het be lang van de Slag om de Schelde tijdens de Tweede Wereldoorlog op waarde geschat. Op 6 juni 1944 voeren de geallieerden een geslaagde landing uit in Normandië. Het terugdringen van de Duitsers in Frankrijk gaat snel. Eind augustus bevrijden ze Parijs en begin september bereiken ze de Bel gisch-Franse grens. Antwerpen, met de belangrijke havens, komt op 4 september 1944 in geallieerde handen. Alle voorra den, dus elke kogel en elke liter brandstof, moeten nog steeds vanuit de havens aan de Franse kust worden aangevoerd. De afstand tussen deze havens en de steeds verder oprukkende legers wordt iedere dag groter. Ook de verwoeste dorpen, de beschadigde wegen en de door de Duit sers opgeblazen bruggen maken het ver voer van de noodzakelijke voorraden er niet eenvoudiger op. Het gebruik van de Antwerpse havens zou de afstand met het front met honderden kilometers verkorten en daarmee een groot logistiek probleem oplossen. Voor de bevoorradingsschepen is de haven echter nog niet bereikbaar om dat alle oevers van de Westerschelde nog in vijandelijke handen zijn. Daarbij is Walche ren bijna letterlijk door de Duitsers in een betonnen vesting veranderd. De Duitse legerleiding is zich er terdege van bewust dat het gebruik van de haven van Antwerpen door de geallieerde legers door slaggevend kan zijn in de verdere strijd. Soldaten van het 4e Commando plaatsen op 1 no vember 1944 markeringslint nabij de Oranjemolen ter voorbereiding van de landing; gemengde techniek C. van der Burght. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Dan besluit de geallieerde legerleiding, op advies van de Britse bevelhebber Mont gomery, van tactiek te veranderen. Het Westerscheldeprobleem wordt omzeild en in plaats daarvan proberen de geallieerden met luchtlandingen en een grondoffensief (operatie Market Garden) via Arnhem door te stoten naar het Duitse Ruhrgebied. Deze operatie, die in de tweede helft van septem ber 1944 plaatsvindt, loopt op een misluk king uit. Het belangrijke Duitse Vijftiende Leger maakt tijdens deze periode van de gelegenheid gebruik om vanuit de ingeslo ten posities in Frankrijk en België via de Westerschelde over te steken en zich in vei ligheid te brengen. De Duitse verdediging in Zeeland en Brabant krijgt hiermee een forse versterking. De geallieerde aandacht richt zich wederom op het vrijmaken van de Westerschelde en het gebruik van de Antwerpse havens. Er wordt een plan op gesteld dat uit vier onderdelen bestaat: 1. Het blokkeren van de ingang naar Zuid- Beveland nabij Woensdrecht 2. Het terugdringen van de Duitsers in Zeeuws-Vlaanderen (operatie Switch back) 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 10