Het water - 1 3. Het terugdringen van de Duitse verdedi ging in Zuid-Beveland (operatie Vitality I en II) 4. Het bevrijden van het schiereiland Wal cheren (operatie Infatuate I en II) Walcheren is het laatste obstakel voor het realiseren van een vrije doorvaart van de bevoorradingsschepen richting Antwerpen. Omdat het schiereiland door de Duitsers in een ware vesting is veranderd, reali seert de geallieerde legerleiding zich dat een aanval vanuit zee op een mislukking zou kunnen uitlopen. Om de Duitse ver dediging te verzwakken besluiten de geal lieerden Walcheren onder water te zetten. Op 3 oktober 1944 bombarderen zij de dijk bij Westkapelle, op 7 oktober de dij ken ter weerszijden van Vlissingen (Fort Rammekens en De Nolle) en op 11 oktober de dijk tussen Vrouwenpolder en Veere. De inundatiebombardementen hebben tot ge volg dat het grootste deel van Walcheren onder water komt te staan met uitzonde ring van de duinranden, het noordooste lijk deel van het schiereiland en enkele dorps- en stadskernen. In de vroege och tend van 1 november 1944 openen meer dan 300 kanonnen vanuit Breskens het vuur op Vlissingen. Direct na deze hevige beschieting landen de eerste geallieerde soldaten op Uncle Beach, zoals het lan dingsstrand aan de oostzijde van de stad wordt genoemd. Na enkele dagen van he vige straatgevechten valt het Duitse hoofd kwartier, dat in Britannia is gehuisvest, op 3 november in geallieerde handen. De dag erna is geheel Vlissingen bevrijd. Gelijk met die in Vlissingen vindt een geslaagde Plattegrond van Antwerpen, 1930-1940; lithografie. (Gemeentearchief Vlissingen) landing plaats in Westkapelle. Op 7 no vember 1944 is geheel Walcheren bevrijd, maar het is dan nog niet mogelijk om vei lig de Westerschelde op te varen vanwege de aanwezigheid van mijnen. Deze moe ten eerst worden opgeruimd. Al tijdens de eerste gevechten op het schiereiland start operatie Calendar. Pas op 28 november 1944 is de rivier mijnenvrij en kan het eer ste bevoorradingsschip in de haven van Antwerpen gelost worden. Vanaf begin september 1944 gaan op Walcheren de geruchten dat de bevrijding voorhanden is. Sinds de geallieerden zijn geland in Nor- mandië op 6 juni, D-day (Decision Day), hoopt men dat het einde van de oorlog na bij is. DE HAVEM VAM AlïTWERPEn LE PORT DANVER5 Oktober 2019 7

Den Spiegel | 2019 | | pagina 11