Vlissingen, aan de monding van de Wester- schelde is een vesting, nog meer dan ooit. Overal verdedigingswerken, kanonnen en luchtdoelgeschut. Op de stranden versper ringen om een landing te voorkomen. De Duitsers zijn van plan Walcheren met alle macht te verdedigen. Veel inwoners hebben Vlissingen in de loop van de oorlogsjaren al verlaten als op 2 en 3 oktober de waarschuwing komt dat er een zware strijd zal losbarsten en ook dat een overstroming het leven van u en uw families bedreigt. Deze waarschuwing komt aanvankelijk via de Engelse zender, die eigenlijk niet beluis terd mag worden van de Duitse bezetter. Dan verschijnen er ook vliegtuigen boven Walcheren en Zuid-Beveland die pamfletten met dezelfde boodschap uitwerpen: Onmiddellijke evacuatie Waarschuwt uw buren. Gaat weg zonder uitstel. Waarheen? Walcheren is eigenlijk afgesloten. De Sloe- dam is in handen van de Duitsers en onbe gaanbaar door bombardementen. De waar schuwing geldt niet alleen voor gevechten en bombardementen maar ook voor over stroming. Mensen trekken naar hoger ge legen plekken, naar Middelburg bijvoor beeld. Omdat er niet direct iets gebeurt, gaan velen weer naar huis. Als het water komt, gaan we wel boven wonen, zoals de schrijfster Tine Keller optekent. Dan op 3 oktober, begin van de middag klinken er zware explosies, over heel Wal cheren te horen. De dijk bij Westkapelle is gebombardeerd. Er is enorme schade en er zijn veel burgerslachtoffers in en rond het dorp. Door een gat van 125 meter stroomt het water Walcheren binnen. De Duitsers proberen het water nog tegen te houden en gaan nooddijkjes aanleggen. De Walcherse bevolking moet hieraan meewerken. Er worden huiszoekingen gedaan om aan spit- ters te komen. Gezicht op het overstroomde Vlissingen met in het midden de Nieuwe Markt met de R.K. kerk en de Rijks HBS, 1944. (WO II Collectie J. Tuynman) Den Spiegel 8

Den Spiegel | 2019 | | pagina 12