De scheldestad ouder beton Duitse bunkerbouw tijdeus de Tweede Wereldoorlog Cor Heijkoop Vlissingen, gelegen aan de mond van de Schelde is altijd van grote militaire en stra tegische betekenis geweest. Dat was al in de Franse Tijd zo, vervolgens in de Eerste Wereldoorlog en daarna in de aanloop naar de Tweede Wereldoorlog en tenslotte later onder de Duitse bezetting. Uiteraard speel de de haven van Antwerpen al eeuwen lang een grote rol. Het is immers zo, wie de monding van de Schelde beheerst, heeft ook de sleutel tot de haven van Antwerpen. Na de Duitse inval in mei 1940 werd al heel snel door de bezetter de strategische rol van Vlissingen onderkend, maar lag aanvankelijk de focus van de Duitse le gerleiding op een aanval op Engeland, de zogenaamde operatie Seelöwe. Uiteindelijk gingen de voorbereidingen voor de aan val op het Verenigd Koninkrijk niet door en richtte de Duitse legerleiding zich op de verdediging van de Scheldemond. In december 1941 kwam er een einde aan de Duitse zegetocht aan het Oostfront en de Duitse troepen waren voor Moskou tot staan gebracht. De Duitse militaire inspan ningen in Rusland vergden veel mankracht en nadat ook de Verenigde Staten bij de oorlog betrokken waren geraakt, hield het Duitse opperbevel rekening met een aanval vanuit het westen, dus in feite een invasie op de kust. Het Duitse oppercom mando gaf opdracht tot het versterken van de kust vanaf noord Noorwegen tot aan de Spaanse grens. De Neue Westwall die later om propagandistische redenen Atlantikwall werd genoemd, was geboren. De Atlantikwall in Vlissingen Een statische verdediging, zoals de Atlan- tikwall, vergde minder militairen en ook soldaten met een fysieke beperking konden nog wel dienst doen in eerdergenoemde De bouw van bunkers op Walcheren door Organisation Todt; gemengde techniek C. van der Burght. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) verdediging. Aan de Scheldemond verre zen talloze betonnen geschutsopstellingen, mitrailleurbunkers, versterkte loopgraven en de stranden werden ontsierd door ver sperringen en andere hindernissen. Op Walcheren werd Vlissingen uitgeroepen tot Stützpunkt (Stp), met een verdediging naar zee, Seefront genaamd wat zich uit strekte van Zwanenburg ten westen van de Scheldestad naar Fort de Ruyter. De noord zijde werd vervolgens beschermd door het zogenaamde Landfront en deze bestond uit een tankgracht met bunkers en prikkel draadversperringen met mijnenvelden. Deze liep van Fort de Ruyter en de havens naar het Kanaal door Walcheren. Aan de Westzijde van het kanaal bij de brug van Souburg werd vervolgens de bestaande watergang omgevormd tot tankgracht en daarna doorgetrokken tot aan Zwanenburg. De luchtverdediging, de zogenaamde Flak bestond uit kleine zelfstandige luchtafweer- batterijen al dan niet verscholen onder be ton. Later bouwde men zware luchtdoel batterijen, waaronder de Batterie Nord bij Zwanenburg en verder de Batterie Ost bij Fort de Ruyter en het geschut van het Oktober 2019

Den Spiegel | 2019 | | pagina 15