De Naereboutbunker aan de Boulevard de Ruyter ter hoogte van de oprit van de Coosje Buskenstraat in 1944; pastelkrijt C. van der Burght. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) complex West bij Vrijburg. Het geheel werd gecompleteerd door een zware batterij aan de overkant van de Schelde bij Breskens (Batterie Süd). De luchtdoelbatterijen kon den op deze wijze de hele Scheldenmond bestrijken. Verteidigungsbereich Vlissingen. Zomer 1942 kreeg de Scheldestad, met vijft ien andere steden in Nederland en Frankrijk, de hoogste fortificatiestatus on der de naam Verteidigungsbereich, hetgeen het grote belang aangaf bij een mogelijke geallieerde landing (invasie) op de kust. Bij de bouwplannen van de Atlantikwall waren 120 bunkers opgenomen in de planning voor Vlissingen. De bunkersoorten was vaak een standaard ontwerp, aangeduid door middel van een typenummer en korte omschrijving. De bouw werd meestal uitge voerd door het Duitse Staatsbedrijf Orga nisation Todt met werknemers uit Noord Brabant en Vlaanderen en soms aangevuld met plaatselijke werklieden. De huisvesting van de arbeiders was in kampen bij onder andere Souburg, Dishoek, Koudekerke en Valkenisse. Omdat de verblijfplaatsen van de arbeiders een militair doel vormden, liet de geallieerde luchtmacht de kampen niet ongemoeid en bij aanvallen kwamen meer dere werklieden om het leven. De bouwtijd van een bunker bedroeg circa tien tot vijf tien weken. De materialen kwamen meestal per binnenschip aan en gingen vervolgens met paard en wagen naar de bouwplaats. In Vlissingen bouwde de bezetter vele bun kers in het havengebied, het zogenaamde kernwerk en op de boulevard. Verder op het eiland, in het villapark, bij Baskensburg en ondersteunende complexen bij het sta tion, het ziekenhuis en aan de randen van de stad. Het geheel, met strandhindernis- sen en mijnenvelden moest leiden tot een onneembare vesting. In militaire structuren is communicatie van groot belang. De Duitse bezetter gebruikte telefoonverbindingen via de kabel en vaak voldeed het bestaande netwerk. Later ver rezen separate verbindingsbunkers om de 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 16