De Rode Kruisbunkers bij ziekenhuis Bethesda, gezien vanaf de Koudekerkseweg, 1944. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) kwetsbaarheid bij luchtaanvallen te vermin deren. Een bekend voorbeeld was de kabel bunker bij het postkantoor aan de Stenen- beer. Een andere kabelbunker stond op de kruising Singel-Paul Krugerstraat. Een van de kabelbunkers die bij bouwwerkzaam heden aanvankelijk gesloopt zou worden, kon dankzij de inzet van particulieren en de toenmalige gemeentearchivaris behouden worden en staat tegenwoordig als blikvan ger op het Eiland bij de Oostbeer. Bunkerbouw op de boulevard De Duitse bezetter gaf aan delen van hun verdediging codenamen en het gebied tussen de Nolledijk en Boulevard Bankert doopte men om tot Stp. Höhenstaufen. De strandhuisjes en trappen naar het strand werden afgebroken en de huizen op de boulevard deels ontruimd en aan de zee zijde dichtgemetseld. Opvallend was de sloop van de bekende wandelpier. Dat was voor vele inwoners een hard gelag, hoewel de boulevard al lang verboden gebied was. Een van de eerst gebouwde bunkers op de boulevard was een mitrailleurkazemat met stalen observatiekoepel. Het schootsveld was gericht naar het westen en verdedig de een ideaal landingsgebied. De bunker stond ter hoogte van dancing Victoria. De bunker kon ondersteunend vuur geven samen met twee mitrailleurbunkers van het type 623 op de kop van de Nolledijk. Een van deze bunkers is verdwenen bij het bombardement op de Nolledijk maar de andere is nog prominent aanwezig. Deze bunker wordt tegenwoordig de windorgel- bunker genoemd, nadat in 1983 op het dak bamboebuizen verrezen. Eerder was de tekst 'Zimmer Frei' aangebracht, een lu dieke verwijzing van een kunstenaar naar onze voormalige bezetters. De glooiing in dit gebied werd voorzien van spoorstaven die eindigden bij een kanon bunker van het type 667, voorzien van een 5 cm antitankkanon. De spoorstaven zijn kort na de bevrijding afgebrand, maar het restant haalde nog vaak de voeten open van een argeloze strandbezoeker. Op de Spuikom bij het witte bruggetje ver rees nog een manschappenbunker van het Oktober 2019 13

Den Spiegel | 2019 | | pagina 17