type 621, later omgedoopt tot werkplaats voor de beheerder van de spuikomsluis, wiens dienstwoning op het dak van de bun ker was gebouwd. Het meest opvallende en spraakmakende bunkercomplex bouwde de bezetter onder het karakteristieke hotel Britannia. Nadat de Duitsers Vlissingen bezet hadden, lag het voor de hand dat ze hun oog lieten val len op het mondaine hotel Britannia. Het was ruim genoeg om een legerstaf te huis vesten en het hotel leende zich prima als onderkomen voor de enigszins elitaire of ficieren. De Seekommandant Südholland, bevelhebber voor de marine-eenheden in het gebied van Zeebrugge tot Oostende nam zijn intrek in het voormalige ho tel. In 1942 verrees aan de westzijde een voorlopig bunkercomplex, wat echter niet bomvrij was. Dit complex, onder de naam Notbefehlstelle is overigens enkele jaren geleden pas gesloopt. In de loop van 1943 bouwde men aan de oostzijde een bunker van het type Fl 241 in St uitvoering, het geen betekende dat de muren en daken minimaal 2 meter dik waren. Tevens ver rezen nog vier manschappenbunkers in de directe omgeving. Tijdens de bevrijding van Vlissingen is om dit verdedigingswerk zwaar gevochten, met veel slachtoffers aan beide zijden. Na de oorlog werd de bunker het domein van de padvinderij en later trok de Koninklijke Marine in het complex met Mitrailleurbunker op de kop van de Nolledijk, 1992; foto J.L. van Leeuwen. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) een luisterpost. De bunker is nooit gesloopt en ligt thans onder het maaiveld in de tuin van de aldaar gebouwde woontorens. Het oostelijk deel van Boulevard Bankert en de hele Boulevard de Ruyter, inclusief het Keizersbolwerk kreeg de Duitse code naam Stp. Kyffhauser. Hier bouwde men verschillende bunkers waarbij een bunker van het type 506 voor een statisch antitank kanon, 4,7 cm Festungspak erg bekend is geworden. De bunker lag op de kop van de Coosje Buskenstraat en kreeg van de be volking de bijnaam Naereboutbunker, om dat het standbeeld van de mensenredder in de nabijheid stond. Veel lagere school kin deren amuseerden zich op het zogenaamde 'Klein zandje' en bij de bunker. Bij storm weer was het vestingwerk aan de binnen zijde zandzakkendepot. Bij de bevrijding van Vlissingen speelde een Flak vierling opstelling naast de bunker een grote rol. Dit stuk geschut vuurde horizontaal rich ting oprukkende geallieerden bij de Coosje Buskenstraat. De overige bunkers ter hoogte van de Bom vrije kazerne zijn later deels gesloopt toen de Westpoortflat gebouwd werd. Onder de Leugenaar bevindt zich nog een observa tiebunker van het type 143, die kort na de oorlog nog is gebruikt als waterdepot voor de brandweer. Een kleine oneffenheid in het wegdek herinnert nog aan deze bunker. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 18