Mitrailleurbunker op de Oranjedijk. Op de achtergrond worden torpedo's uitgeladen ten behoeve van de torpedobatterij op het einde van het Roeiershoofd; pastelkrijt C. van der Burght. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) 1NS6N lj^ waren de eerste oorlogsoverblijfselen die al kort na de bevrijding werden opgeruimd. Betonnen vestingwerken op het Eiland en bij Uncle Beach Vanaf de Koopmanshaven tot voorbij de Slijkhaven construeerde de bezetter ook enige tientallen betonnen verdedigingswer ken met in het achterhoofd dat de Muur van Altena ook een klassieke verdediging was. In deze muur en bij de dijk bouwde men een aantal mitrailleurbunkers, beter bekend als Tobruk. Bij de paalhoofden van de Slijkhaven, jarenlang vuilstortplaats van de gemeentelijke reinigingsdienst verre zen ook bunkers met een opvallende mi trailleurkazemat van het type 623. Deze bunker lag vlakbij het zogenaamde drie hoekstrandje en de mitrailleur achter de pantserplaat bestreek heel het eiland. Op het dak bevond zich een 3,7 cm Flak op stelling met munitienissen. Deze bunker kreeg van de plaatselijke jeugd de illustere bijnaam: Dondoloro. Op het rondeel, vlakbij de riooluitlaat bouw- de de bezetter een bunker van het type 612 voor veldgeschut. Na de oorlog werd deze bunker kantoor en EHBO-post voor de speeltuin de Oude Stad. Een opvallende bunker kon aan de na oorlogse sloopwoede worden onttrokken door een initiatief van de Stichting Bunker- behoud. In de hoek vlakbij de Oranjemolen hadden de Duitse bezetters een artillerie waarnemingsbunker gebouwd van het type 143. Deze bunker met stalen koepel en ingebouwde periscoop waren de ogen en oren voor de geschutbatterij van Bas- kensburg aan de rand van de Scheldestad. Bij het ontgraven van de bunker vond men nog een loopgraaf rondom de bunker met een doorgang naar het strand. In de koepel stond de periscoopstandaard gericht op het landingsgebied. Deze observatiebunker is door bovenge noemde Stichting geheel in authentieke staat teruggebracht, inclusief periscoop en een kleine expositie van de geallieerde landing bij Uncle Beach. De bunker wordt regelmatig opengesteld en is dan te bezoe ken. 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 20