Ondersteunende complexen onder beton De overige bunkers in dit gebied zijn bij de verschillende opeenvolgende dijkverzwa ringen verdwenen. Het havengebied van Vlissingen, het zogenaamde Kernwerk Het kernwerk Vlissingen was opgebouwd uit drie Pantzerstützpunte onder de code namen Nettelbeck I, II en III. Het gebied van de twee Binnenhavens en de westelijke kade van de Buitenhaven vormde Nettelbeck I. Ten noorden van de Keersluisbrug lag een bunker type 632, met een pantserstalen koepel met drie schietgaten. Deze bunker was vaak het speeldomein van de schooljeugd. Bij de motorcrosses op het huidige terrein van de Hogeschool Zeeland in de jaren vijftig kon je op de bunker over de gespannen zeildoeken van de afrastering kijken, dus kaartjes kopen was niet nodig. Als je niet te dik was, klom je door de schietgaten in de bunker, een heel avontuur vooral als je weer terug moest. De bunker is later deels opgenomen in het woonhuis bij de zeilma kerij. Op de zuidelijke oever van het Verbreed Kanaal bouwde men een flankerende mi trailleurbunker van het type 630 met aan de vijandzijde een muur van drie meter staal- beton. De zogenaamde Meeuwenbunker wordt momenteel gerestaureerd door een groep vrijwilligers en zal later een welkome aanwinst vormen op het historische bun kerbestand op Walcheren. Een andere op vallende bunker, dichtbij de spoorlijn was er een voorzien van een automatische 5 cm mortiergranaatwerper. Dit wapen was inge schoten op het landingsgebied omdat de Duitsers bij het slijkhaventje een eventuele geallieerde landing verwachtten. Door de inundatie kwam deze bunker in het water te liggen en was dus onbruikbaar. Nettelbeck II was gelegen aan de noord zijde van de verdediging van het Kernwerk, dus het havengebied van Vlissingen. In dit gebied werden onder andere vier artillerie bunkers van het type 611 gebouwd. Deze opstellingen lagen vlakbij de woonwijk het Havendorp en zij waren later een geweldig speeldomein voor de plaatselijk jeugd. De infanterieverdediging in dit gebied werd gevormd door een drietal bunkers van het type 634 met pantserkoepel, elk voorzien van twee mitrailleurs. Bij de sloop wer den de pantserkoepels hergebruikt in de IJssellinie in het kader van de verdediging tijdens de Koude Oorlog. Een van de bun kers werd deels ingericht als schuilbun- ker van de Bescherming Bevolking op het PZEM-terrein. In de jaren negentig werd het terrein heringericht en haalde men een me ter beton van het dak af om de bunker te laten verdwijnen onder het wegdek. Het Oostelijke havengebied met de oost zijde van de haven van Vlissingen, onder de naam Nettelbeck III werd gezien het Duitse belang ook zwaar verdedigd. Inmiddels zijn de meeste bunkers gesloopt, echter op het terrein van het Veiligheidscentrum Zeel and liggen nog verschillende bunkers. Opvallend is de bunker van het type 114 Neu met een imposante stalen koepel met zes schietgaten. Hierin stond een tweetal zware mitrailleurs opgesteld. Deze koepel is altijd goed zichtbaar en vormt een markant punt bij de haveningang. Van de drie artilleriebunkers in dit gebied is er slechts een overgebleven die zwaar beschadigd is door een intern ongeval. In de directe omgeving bevinden zich nog een tweetal Nederlandse G Kazematten, waar van er een wordt onderhouden door de Stichting Bunkerbehoud. Aan het begin van het oefenterrein is op het wegdek nog een koepel zichtbaar van een bunker met een automatische mortiergranaatwerper, heel modern voor die tijd. De bunker is thans geheel weggewerkt onder de weg, maar nog compleet aanwezig, inclusief mortier werper. Naast gevechtsopstellingen werden er ook ondersteunende betonnen complexen gebouwd, onmisbaar voor een leger. In Vlissingen, gezien de strategisch ligging aan de Scheldemond bouwde de Duitse Oktober 2019 17

Den Spiegel | 2019 | | pagina 21