bezetter vlakbij het station aan de Prins Hendrikweg een bomvrij hospitaal met bij behorende voorzieningen. Ze lagen naast het zogenaamde 'Witte Huis' en vlakbij de dienstwoning van de toenmalige stations chef en havenmeester. De keus voor deze plaats was logisch omdat bijvoorbeeld via de veerverbinding of het spoor gewonden konden worden aangevoerd. Het complex was geheel zelfvoorzienend en bestond naast een hospitaalbunker voor medische ingrepen uit drie bunkers als gewonden verzamelplaats. Een bunker met een reser voir van zestig kubieke meter drinkwater completeerde het medische steunpunt. Het complex is geheel gesloopt in verband met mogelijke bebouwing. Een vergelijkbare hospitaalvoorziening werd bij het zieken huis Bethesda in het villapark gebouwd. Een deel van de hospitaalbunker wordt he den ten dage nog gebruikt door de bestra lingsafdeling van het ziekenhuis. Ook in West-Souburg aan het Marnixplein ligt nog een hospitaalbunker (type 638) met mitrailleurkoepel en deze bunker wordt vaak de 'Marnixbunker' genoemd. De bin nenzijde is geheel betegeld hetgeen om medische redenen te verklaren is. In de bunker konden complete operaties worden verricht. De bunker lag strategisch midden tussen de bebouwing in de verwachting dat een en ander geen bombardementen uit lokte. De bunker behoorde organiek tot de versterkingen van het vliegveld Vlissingen. Een tweetal betonnen gewondenverzamel plaatsen zijn met een radiobunker op het vliegveld, nu Westerzicht, gesloopt. Tot slot Ook buiten de bebouwde kom van Vlissin- gen zagen veel bunkers het levenslicht. De meest in het oog springende linie is nog al tijd het zogenaamde Landfront Vlissingen, nu Rijksmonument en redelijk compleet. Deze verdedigingslijn bestaat uit tientallen bunkers met een tankgracht, betonnen dra- kentandversperringen en bij Ritthem een tankmuur. In deze tankmuur zitten meerde re mitrailleurnesten. Aan het begin van de ze muur is jaren geleden bij toeval een bun ker van het type 700 teruggevonden. In de bunker stond een kanon van 7,5 cm PAK, die het hele slikkengebied kon bestrijken. In plaats van een betonnen dak heeft deze bunker een pantserstalen dak van 22 cm. Verder is in Ritthem nog deels een infante- riesteunpunt aanwezig met nog een bunker met een scherfmuur voor de ingang, tame lijk uitzonderlijk. Deze bunker op particulier terrein is soms te bezoeken. De meeste bunkers zijn inmiddels gesloopt en dus verdwenen en het bunkerpuin werd gebruikt als oeververdediging op het Nolle- strand of bij het Eiland. Een aantal bunkers is ingericht als museum, zoals in Middel burg, Vlissingen en Zoutelande en deze zijn regelmatig te bezoeken. Verder zijn er fiets routes langs het Landfront en de bunkers. Bunkers zijn inmiddels een onderdeel ge worden van onze geschiedenis zoals de ka zematten, forten en andere militaire over blijfselen en inmiddels minder beladen dan in het verleden. Bronnen 1Archief Cor Heijkoop: aantekeningen, herinneringen, vraaggesprekken. 2. Gemeentearchief Vlissingen: Dossier waterbunker Leugenaar, complex Britannia. 3. Website Stichting Bunkerbehoud, https//bunkerbehoud.com 4. Rapport Landfront Vlissingen, een verdedigingslinie in de aanval. Middelburg, 2013 5. Mededelingenblad Stichting Bunkerbehoud, diverse nummers. 6. Projectplan restauratie Oranjemolenbunker type 143. 7. Hans Sakkers. Vesting Vlissingen, een veranderende vormgeving door de eeuwen heen. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 22