Werken voor de bezetter Voorjaar 1944. De Duitsers zijn er zeker van dat een geallieerde invasie niet lang meer op zich laat wachten. Onzekerheid is er over de locatie van de aanval. Die kan overal plaatsvinden, dus ook aan de Zeeuwse kust. Generaal-veldmaarschalk Erwin Rommel maakt zich ongerust over de Duitse verdediging en inspecteert op 18 en 19 april 1944 de Duitse stellingen in Zeeland. Wat hij er aantreft maakt hem niet gelukkig. Zijn bezoek is aanleiding tot een nog koortsachtiger voorbereiding op de verwachte invasie. Vooral het ontbreken van voldoende versperringen in het ach terland baart hem zorgen. De legerleiding krijgt harde kritiek te verduren, maar de Zeeuwse burger wordt het slachtoffer. Werven van arbeidskrachten Daags na zijn bezoek wordt er in Goes een bespreking gehouden tussen een deputa tie van de Duitse Weermacht en de opge trommelde burgemeesters van Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Zij moeten het voortouw nemen bij het werven van ar beidskrachten. Het wordt nu maar eens tijd dat de gehele bevolking gaat meewerken aan de verdediging van Europa, aldus de onlangs aangestelde commandant van de Vesting Vlissingen. Hij schetst de situatie in landen zoals Rusland, Italië en België waar de gehele bevolking enthousiast me dewerking verleent aan de versterking van de Duitse verdedigingswerken. De versper ringen aan de kustlijn zijn aardig op orde, maar om te voorkomen dat er luchtlandin gen plaatsvinden in het achterland moeten ook daar de nodige werkzaamheden wor den verricht. Tussen Rilland-Bath en Westkapelle moe ten op alle open terreinen palen worden ge zet om dergelijke landingen te voorkomen. Omdat de Weermacht over te weinig man schappen beschikt, zal de plaatselijke be volking medewerking moeten verlenen. Zo niet vrijwillig, dan verplicht. Rommel geeft de aanwezige burgemeesters opdracht om regelend op te treden. Alle personen in de leeftijd van 15 tot 60 jaar oud worden opgeroepen om in dienst te treden van de Weermacht, dus ook vrouwen. De generaal ziet gesloten colonnes van meisjes van 15 tot 25 jaar voor zich die, voorzien van spa de en bijl, 's morgens vroeg, zingend naar hun werk gaan. Een achturige werkdag behoort ook niet meer tot de mogelijkhe den. Het werk is pas klaar als alle palen ge plaatst zijn. Hij eist nog meer. Hij heeft bo men nodig, heel veel bomen. Of er van een Gezicht op Ritthem na de inundatie van Walcheren. Op de voorgrond staan zogenaamde Rommelasperges, 1944-1945. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2019 19

Den Spiegel | 2019 | | pagina 23