OPROEPING 15 en 60 JAAR zoowel mannen als vrouwen, opgeroepen om zich vrijwillig ter beschik king te stellen van de Duitsche Weermacht voor het verrichten van werkzaamheden, die het gevaar kunnen afwenden. Meldt U zoo spoedig mogelijk eigenaar één of duizenden bomen worden gerooid of dat er bij een landbouwer weinig of veel schade wordt toegebracht aan zijn landerijen, het maakt niet uit. Als het no dig is, zullen desnoods alle bomen worden gekapt. Hij maakt een kleine uitzondering voor bomen die op de dijken staan om er extra steun aan te geven. Als de burgerij niet meewerkt, stelt de ge neraal de burgemeesters daarvoor verant woordelijk. Hij haast zich te zeggen dat dit niet als een dreigement mag worden opgevat. Wel zullen de burgemeesters de volgende dag al met hun voorbereidingen moeten gaan starten. Voor het gemak krij gen ze de reeds tevoren gedrukte aanplak biljetten in de handen gedrukt. Spergebied Voor de inwoners van de provincie ontstaat er nog een probleem. De gehele provincie is tot spergebied verklaard en er mag nie mand zonder bewijs van de burgemeester de provincie verlaten. Hier zal zwaar op worden gecontroleerd. De burgemeesters moeten direct lijsten opmaken van mannen en vrouwen die voor het werk in aanmer king komen. Werknemers van De Schelde zijn vrijgesteld. Dat maakt het probleem voor de Vlissingse NSB-burgemeester Callenfels er niet eenvoudiger op. Hem is duidelijk te verstaan gegeven dat hij 250 personen uit Vlissingen moet leveren. Verplichte werkzaamheden Door de omstandigheden gedwongen maalt het ambtelijk apparaat snel dit keer. Op vrijdag 21 april 1944 valt er een envelop pe in de bus bij de 31-jarige onderwijzeres Serliena Bakker in de Paul Krugerstraat. Het bevat een uiterst kort en zakelijk brief je dat ondertekend is door de Vlissingse NSB-burgemeester Callenfels. Het bevat de tekst: In verband met het dreigend gevaar wordt u opgeroepen tot het verrichten van werk zaamheden onder leiding van de Duitse Weermacht. U moet daartoe op maandag In verband met het dreigend gevaar worden alle inwoners dezer gemeente tusschen ongeacht rang of stand, Indien hieraan geen gehoor wordt gegeven, zal vordering van arbeidskrachten op groote schaal moeten geschieden. op Bureau Bevolking, Bellamypark 5. Vlissingen, 20 April 1944. De Burgemeester van Vlissingen, P. C. CALLENFELS. Aanplakbiljet 20 april 1944 (WOU Collectie Gemeentearchief Vlissingen) den 24 april 1944 te 8.00 uur aanwezig zijn bij de Leeuwentrap te Vlissingen. Brood meenemen en gereedschap (schop, spade, bijl, hamer, zaag of dergelijke). Ook op zondag moeten de ambtenaren aan de slag, want het volgende briefje dat zij ontvangt heeft als datum 23 april 1944. Het bevat de mededeling dat de eerder ont vangen oproep tot het verrichten van werk zaamheden is ingetrokken. De motivatie van dit besluit van Callenfels wordt niet vermeld. Op de eerste werkdag verschijnt er slechts een fractie van de 250 opgeroe pen personen. De nieuwe commandant van de Vesting Vlissingen is woedend en neemt direct maatregelen. Mannen en vrouwen tussen de 15 en 60 jaar worden overal in de stad uit huis of zelfs de tram gehaald en aan het werk gezet. Mannen moeten kui len graven voor de boomstamversperrin gen in de buurt van Zwanenburg. Getuigen zien vrouwen en meisjes met takkenbossen sjouwen. Niemand heeft ze tijdens het werk horen zingen. Wel zingen ze spottend de burgemeester toe wanneer hij zijn inspec tieronde maakt: Kijk eens Griet, wat een benen heeft die Piet. 't Is surrogaat. 't Is sur- 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 24