Vrijheidsbeperking rogaat. Hiermee doelen ze op zijn bijnaam Piet Surrogaat vanwege de 'diefstal' van de echte burgemeestersketting waardoor hij een namaakexemplaar moet dragen. Om verdere problemen te voorkomen besluit Callenfels de vrouwen voortaan toch maar thuis te laten. Nooddijken Als gevolg van de inundatiebombarde menten loopt Walcheren in het begin van oktober 1944 langzaam maar zeker onder water. Wederom worden de burgers opge roepen werkzaamheden te verrichten voor de Weermacht, ditmaal om nooddijken aan te leggen. Als blijkt dat er weer massaal geweigerd wordt, stellen de Duitsers een af schrikwekkend voorbeeld. De uit Souburg afkomstige en bij De Schelde als politoer- der werkzame Jacobus Francke wordt als werkweigeraar opgepakt en op 9 oktober 1944 in Middelburg doodgeschoten. Hij is dan 26 jaar oud. Op 17 mei 1940 arriveren de eerste Duitse militairen in Vlissingen. De inwoners zijn dan al geconfronteerd met de ernstige ge volgen van de oorlog. Bombardementen zorgen voor de eerste slachtoffers, een massale evacuatie naar de omliggende dorpen volgt, Franse troepen komen en gaan en in het noorden brandt Middelburg. Bezetting Al snel beginnen de Vlissingers te mer ken dat er daadwerkelijk sprake is van de Speldje van de Nederlandse ünie; foto A. Meerman. (Particuliere collectie) aanwezigheid van een bezettende macht. De eerste Duitse maatregelen worden uit gevaardigd waaronder de verplichting tot verduisteren in verband met mogelijke nachtelijke bombardementen. De gehele oorlogsperiode branden er geen straat lantaarns. Het is aardedonker in de stad. Vanuit de huizen mag er geen straaltje licht naar buiten schijnen. Het toezicht hierop is zeer streng. Andere maatregelen zijn min der stringent. Zo wordt bepaald dat het verboden is om tussen zonsondergang en zonsopgang over de boulevards te rijden met de auto of de fiets. Wandelaars mogen er geen sigaar, sigaret of pijp meer roken. Winkeliers mogen geen ansichtkaarten, vaasjes en gedenkboekjes meer verkopen waarop beeltenissen van de koninklijke fa milie voorkomen. Klein verzet Er ontstaat een vorm van klein verzet waar tegen de bezetter met terughoudendheid door de plaatselijke politie laat optreden. Dagrapporten van de politie uit de tweede helft van 1940 laten berichten zien van het in beslag nemen van een oranje kwastje dat aan een leidsel van een paard is beves tigd. Iemand rijdt op een fiets waarop een rood-wit-blauw vlaggetje is bevestigd met Oktober 2019 21

Den Spiegel | 2019 | | pagina 25