inbeslagname van het vlaggetje als conse quentie. In de Acacialaan staan goudsbloe men voor het raam. De bewoner moet ze verwijderen. De Walstraat staat, zeker op zaterdagmiddag, bekend als flaneerstraat. Vooral de oudere jeugd maakt van de ge legenheid gebruik de NSB-colporteurs te treiteren die bij de Scheldemuur staan op gesteld. De jongens dragen vaak een Unie speldje op de revers van hun beige regen jas. In de bioscoop beginnen de bezoekers hard te sissen of te kuchen wanneer er op namen getoond worden van een redevoe ring door een NSB-er. Er komt een verbod op het dragen van uniformen, waardoor de padvinderij niet meer mogelijk is. Strengere maatregelen De maatregelen krijgen echter al snel een grimmiger karakter. De kranten komen on der controle te staan van de Duitsers met censuur als gevolg. Datzelfde geldt voor de radio. Het is verboden om naar het vanuit Londen uitgezonden Radio Oranje te luis teren. Omdat dit verbod massaal wordt genegeerd moet bijna iedereen in 1943 zijn radio inleveren. Velen verstoppen hun radio en proberen stiekem de nieuwsbe richten vanuit Londen te volgen. Politieke partijen (de NSB uitgezonderd) worden verboden. In 1941 wordt de democratie in feite stopgezet door de gemeenteraden en andere bestuursorganen te verbieden ver gaderingen te beleggen. Vervolgens zijn er de vorderingen. Zeer veel vorderingen door de Duitsers. Je huis kan zomaar worden opgeëist voor de huisvesting van militairen. In Vlissingen gebeurt dit op grote schaal, waarbij vooral de voorname panden op de boulevards en in de omgeving van het park huisvesting bieden aan hoge Duitse officie ren. Lagere rangen moeten genoegen ne men met minder. Alles wordt zeer secuur door de bezetter georganiseerd en voor ie dere gevorderde woning wordt aanvankelijk netjes een vergoeding betaald. Niet alleen woningen worden gevorderd. Ook gemeen telijke gebouwen, zoals ziekenhuizen en scholen krijgen nieuwe gebruikers. De ver- Duitse officieren op het dak van een pand aan Boulevard de Ruyter, circa 1943. (WO II Collectie J. Tuynman) schillende gevorderde zaken vormen een lange bizarre lijst: paarden, wagens, moto ren, vrachtwagens, schrijfmachines, krui naaimachines, fietsen, schoenma kersmachines, honden. Boeren moeten hun weidegrond en lande rijen afstaan voor de bouw van Duitse ver dedigingswerken. In 1943 komen de meta len aan de beurt. Door deze maatregel is het carillon van de Sint Jacobstoren naar beneden getakeld, naar Duitsland vervoerd en omgesmolten. En dan is er nog de dis tributie. Een groot aantal eerste levensbe hoeften komt op de bon. Beperkende maatregelen Op een zeker moment worden de aan zee gelegen delen van de stad geëvacueerd. De inwoners mogen er zelfs niet meer komen. Een waslijst dus van maatregelen waar door er van een zekere vorm van vrijheids beperking sprake is. Dit begrip krijgt een nog zwaardere lading wanneer de Duitsers arbeid gaan vorderen en inwoners gaan verplichten voor de Weermacht te gaan werken. Uiteindelijk is er sprake van het ontnemen van de vrijheid. De Duitsers ne men vanaf 1940 diverse maatregelen tegen de joodse inwoners. De verboden nemen al snel in hevigheid toe om uiteindelijk in maart 1942 te resulteren in de verplichte verhuizing van alle joodse inwoners naar Amsterdam. Later zal blijken dat hen meer is ontnomen dan hun vrijheid. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 26