Ziekenhuizen Als de eerste Duitse bommen in de mei dagen van 1940 in Vlissingen neerkomen, luidt dit een periode in van angst, verdriet en onzekerheid. Dat geldt voor burgers, maar ook voor bedrijven en instellingen. De ziekenhuizen worden plotseling geconfron teerd met een ander soort patiënten: dode lijke en gewonde slachtoffers als het gevolg van beschietingen en bombardementen. Op het moment van het uitbreken van de oorlog zijn er in de Scheldestad twee zie kenhuizen: het Rooms-Katholieke Sint Josephziekenhuis aan de Van Dishoeck- straat en het Protestants-Christelijke zie kenhuis Bethesda aan de Koudekerkseweg. De Koninklijke Maatschappij De Schelde beschikt over een Verbandkamer bij de hoofdpoort aan de Van Dishoeckstraat, waar met name werknemers van de scheepswerf poliklinisch worden behan deld. Vanwege het ontstane oorlogsgeweld en de ligging van het Sint Josephziekenhuis in de onmiddellijke nabijheid van de ma rinebasis, de scheepswerf en de PZEM- centrale aan de Koningsweg besluit burge meester Van Woelderen tot evacuatie van het gebouw. De zusters (nonnen), patiënten en ouden van dagen worden overgebracht naar Hotel Britannia aan de Boulevard Evertsen. Al snel realiseert men zich dat de ligging van dit hotel nauwelijks veiliger genoemd kan worden. Rode Kruisauto's brengen het geheel vervolgens naar de villa Vijvervreugd in Koudekerke. Die blijkt veel te klein en wederom wordt alles ingeladen en weer teruggebracht naar het gebouw aan de Van Dishoeckstraat. De ouden van dagen en invaliden blijven in Koudekerke achter. Dit alles speelt zich af tussen 10 mei en 31 mei 1940. Het wordt al snel duidelijk dat er veel wordt gevergd van het improvisatietalent van de ziekenhuisbesturen. Het talent wordt gedu rende de oorlog behoorlijk op de proef ge steld. De gevaarlijke ligging van het gebouw aan de Van Dishoeckstraat wordt bewaar heid bij het geallieerde bombardement van 9 januari 1941. Een drietal zusters komt om Noodziekenhuis St. Joseph, gevestigd in de school aan de Bonedijkestraat tijdens de inundatie, 1944. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2019 I JOSEPH ZIEKENHUIS 23

Den Spiegel | 2019 | | pagina 27