Na de inundatie wordt een deel van de inventaris van het noodziekenhuis aan de Bonedijkestraat in veiligheid gebracht, 1944. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) het leven wanneer de kapel van het zieken huis een voltreffer te verduren krijgt. Noodziekenhuis Een verhuizing naar een veiliger locatie komt weer aan de orde. Het gemeentebe stuur toont zich bereid het schoolgebouw aan de Bonedijkestraat kosteloos ter be schikking te stellen. Het gebouw krijgt de functie van noodziekenhuis. Niet alles kan worden overgebracht. De röntgenafdeling, polikliniek, administratie, laboratorium en wasserij blijven achter. Tussen beide lo caties komt een geregeld vervoer van pa tiënten en zusters tot stand. Het patiënten- vervoer gebeurt middels een brancard op een driewielige bakfiets en ruim drie jaar lang loopt er dagelijks een kleine optocht van nonnen heen en weer tussen de Van Dishoeckstraat en het noodziekenhuis aan de Bonedijkestraat. In de wintertijd is de vergelijking met pinguins snel gelegd. Evacuatie Op 16 mei 1940 begint de grootscha lige evacuatie van ziekenhuis Bethesda. In eerste instantie worden de zieke en gewonde Nederlandse en Franse militai ren overgebracht naar het noodhospitaal dat ondergebracht is in het kindersana torium Zonneveld en het nabijgelegen Kasteel Westhove. De volgende dag is het de beurt aan de burgerpatiënten. Zij krij gen een transport naar verschillende ho tels in Domburg. In feite huisvesten beide Vlissingse ziekenhuizen geen enkele patiënt tijdens het begin van de oorlog. Op 6 juni 1940 zijn de patiënten weer teruggekeerd en kan Bethesda een doorstart krijgen. Het ziekenhuis moet wel genoegen nemen met de gedeeltelijke vordering door een Duitse geneeskundige dienst en de Duitse Kriegsmarine. Bovendien laten de Duitsers op het Bethesdaterrein vier hospitaalbun kers bouwen. Als in 1942 in Middelburg een gemeentelijk noodziekenhuis wordt ingericht, verhuist een deel van het patiëntenbestand van beide ziekenhuizen naar de provinciehoofd stad. Inundatie Door de inundatiebombardementen van oktober 1944 loopt het zeewater lang zaam maar zeker Walcheren binnen. Op 14 oktober staat er al twintig centime ter water in het noodziekenhuis aan de Bonedijkestraat en men besluit de volledige afdeling op de begane grond weer naar de Van Dishoeckstraat over te brengen. Daar is het wel droog maar men moet improvi seren omdat de waterleiding, het gas en de elektriciteit zijn uitgevallen. De in Bethesda 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 28