Dieren in oorlogstijd Rode Kruis het Sint Josephziekenhuis over en komt het onder leiding te staan van dok ter H.J. Jens. Tijdens de hevige gevechten zoeken veel burgers hun veiligheid in het Sint Josephziekenhuis. Het gebouw raakt zwaar beschadigd, maar met medewerking van 'De Schelde' wordt het min of meer weer gebruiksklaar gemaakt. verblijvende Duitse instanties denken aan vankelijk dat het allemaal wel mee zal val len. Door het springtij van 22 oktober komt ook dit ziekenhuis onder water te staan. Ze besluiten naar een militair noodziekenhuis in Arnemuiden te vertrekken. Dokter Jens Wanneer de strijd om de bevrijding van de stad in november 1944 begint, neemt het Bethesda en het noodziekenhuis aan de Bonedijkestraat blijven nog lange tijd onder water staan. Het angstaanjagende en bijna dagelijks klinkende luchtalarm in Vlissingen heeft gelukkig niet altijd geresulteerd in een daadwerkelijk bombardement. De angst voor die dreiging was er niet minder om. Als in november 1944 de vlaggen worden uitgestoken telt de Scheldestad meer dan 75 bombardementsdagen en behoort daar mee tot de meest gebombardeerde steden van Nederland. Dienst luchtbescherming Sirenes klinken. Weer luchtalarm. Gebrom van motoren. Naderende vliegtuigen. Dit keer wel donderende klappen in de omge ving. Bommen. Huizen schudden op hun grondvesten. Puin vliegt door de lucht. Ramen springen door de luchtdruk. Glas overal. Stilte Op de hoofdcommandopost van de Dienst Luchtbescherming worden de meldingen verzameld die afkomstig zijn van de ver spreid in de stad liggende wachtposten. Op basis van deze gegevens wordt de hulpver lening gecoördineerd. Behalve het Rode Kruis haasten zich ook brandweerploegen, politie en opruimploegen naar het getrof fen gebied. Als er meerdere stadsdelen zijn getroffen verloopt de hulpverlening moei zamer. In dergelijke gevallen zetten burgers zich onbaatzuchtig in om hulp te verlenen wanneer professionele hulp even uitblijft. Het gebeurt regelmatig dat er nog dagen lang naar slachtoffers in de puinhopen van vernielde woningen wordt gezocht. Maar na verloop van tijd, wanneer de doden zijn begraven en de gewonden in de ziekenhui zen verpleegd worden, keert de relatieve rust weer terug. Daklozen moeten gehuis vest worden. Vaak vinden ze bij familie of kennissen onderdak, soms ook buiten de stad. Het bureau Sociale Zaken mag zelfs leegstaande woningen toewijzen in nood gevallen. Ook ziekenhuizen bieden soms tijdelijke huisvesting. Huisdieren Toch dringt een nieuwe zorgvraag zich op: de achtergebleven huisdieren. De proble matiek dient zich al aan tijdens de meida gen van 1940. Na de eerste Duitse bom bardementen vluchten veel burgers in paniek naar de omliggende dorpen. Vaak met achterlating van hun huisdieren. De Vlissingse afdeling van de Vereniging voor Dierenbescherming ontfermt zich over de achtergebleven honden en katten. De hon den laten zich relatief gemakkelijk vangen en naar het dierenasiel brengen, waar ze de nodige verzorging ontvangen. Een groot probleem is het ontbreken van voldoende voedsel voor de opgevangen dieren. De op- Oktober 2019 25

Den Spiegel | 2019 | | pagina 29