Leeszaal en bibliotheek lossing wordt geboden door het verzame len van het vele brood dat door het Franse leger overal is achtergelaten. Later worden ook de vele blikken cake van de Fransen aan het dierenasiel geschonken. Het ge bouwtje aan de Oranjestraat, waar de die ren worden verzorgd, wordt zelf ook getrof fen door een bomaanval en raakt ernstig beschadigd. De dierenbeschermers vinden een nieuw onderkomen in de Marinestraat. De achtergelaten katten zijn lastig te van gen. Dierenbescherming Het is de Vlissingse politieagent A. Goed hart die een belangrijke rol speelt in de die renbescherming tijdens de oorlog. Na zijn pensionering in 1940 wordt hij aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter en tevens inspecteur van de dierenbescherming. Hij trekt zich persoonlijk het lot aan van de katten. Hij maakt in die periode dagelijks een tocht door de stad. Uit verlaten ca fés en huizen haalt hij asbakken en pan netjes, die hij vervolgens vult met brood en melk. Elke dag stelt de directeur van de Vlissingse Melkinrichting Koena maar liefst twintig liter melk gratis beschikbaar. Goedhart bekommert zich niet alleen om de gebruikelijke huisdieren. Tegen een ver slaggever van de PZC verklaart hij zelfs een aantal apen het leven te hebben gered. Als de eigenaar van de speeltuin L'Union aan de Koudekerkseweg moet vluchten voor het oorlogsgeweld laat hij een kooi met apen achter. Goedhart brengt ze eten en la- Een paard van stalhouderij Schout werd geraakt door bomscherven en viel neer voor een woning in de Koudenhoek, 1940. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) ter vindt hij een passende huisvesting voor de dieren. Hij speelt dus een belangrijke rol bij de dierenbescherming in Vlissingen tij dens deze roerige periode, maar doet dat niet alleen. Het bestuur en vele vrijwilligers helpen hem bij die taak. De directeur van de Vlissingse Leeszaal bekleedt korte tijd een bestuursfunctie bij de plaatselijke afde ling. Het is niemand minder dan Annie M.G. Schmidt, de latere bekende kinderboeken schrijfster. Zij probeert met de schaarse middelen tij dens de oorlogsperiode de kinderen kennis te laten maken met de dierenbescherming door het organiseren van een tentoonstel ling in de plaatselijke bibliotheek. Lezen in tijd van bezetting Al vanaf het begin van de bezetting vorde ren de Duitsers gebouwen. Voor huisvesting of voor het onderbrengen van bepaalde diensten. Zo ook het onderkomen van de openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Badhuisstraat 64, boven. Eind september 1940 wordt onze leeszaal uit haar localen verdreven (Verslag Openbare leeszaal). Er wordt een nieuw onderkomen gevonden aan het Bellamypark 43, in de bovenzalen 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 30