van het christelijk militair tehuis. In dit ge bouw blijven tijdens de oorlogsjaren de bi bliotheek en de leeszaal gevestigd. De Duitse Weermacht heeft de verhuizing wel netjes betaald, zo blijkt uit een rekening van 11 november 1940. Een bedrag van 126,79 gulden wordt terugontvangen. In het jaarverslag 1944 van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Vlissingen lezen we: Het jaar 1944 kenmerkte zich door storm achtigheid, ook voor de openbare leeszaal. Zoals ook de vorige jaren waren in de win ter de openingsuren beperkt tot enkele da gen per week, uitlening en studiezaal moe ten worden gecombineerd. De uitlening werd steeds drukker, de leeszaal steeds stiller, dit laatste in verband met de onge wenste Duitse couranten. De 'stormachtigheid' heeft ook te maken met het gegeven dat beneden de leeszaal het zogenaamde kringhuis van de NSB is gevestigd. Dit leidt tot wederzijdse irritaties en onaangenaamheden. Annie M.G. Schmidt Het bovengenoemde verslag is geschreven door de toenmalige directrice van de bibli otheek en leeszaal, Annie M.G. Schmidt. Zij is de later zeer bekende schrijfster van boeken als Jip en Janneke, Pluk van de Petteflet, Otje en nog veel meer. Het gedicht De spin Sebastiaan kan een klassieker wor den genoemd. Ook op het gebied van lied teksten, musicals heeft zij haar bijdrage ge leverd. Het begrip 'jip en janneke-taal' voor helder, begrijpelijk taalgebruik ontlenen we aan haar teksten. Ook een flinke dosis humor is daarin een belangrijk element. Deze Annie M.G. dus is van begin 1942 de directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Vlissingen. In het Vlissingse gemeentearchief zijn de door haar handge schreven jaarverslagen te vinden. Hierin doet ze verslag van wat er allemaal in de leeszaal en bij de uitleen van boeken pas seert. Een stevig, regelmatig handschrift. Aan het eind van elk jaarverslag vermeldt ze ook nog even de aantallen uitgeleende boeken. In 1942 zijn dat er 25766, name lijk 17197 romans, 491 romans in andere talen, 4844 studieboeken en 3234 kinder boeken. In 1943 zijn het er meer in totaal 30743. 1944 geeft een aantal van 27243, waarbij het aantal kinderboeken nog altijd 4973 is. Dit is wel opvallend, immers Vlissingen heeft nog maar een klein aantal inwoners, zoals al eerder in dit blad is opgemerkt. Dat geeft aan dat er ondanks de oorlogs omstandigheden behoorlijk gelezen wordt, maar boeken misschien ook niet altijd wor den teruggebracht. Censuur Dat er veel wordt gelezen blijkt ook lande lijk zo te zijn, ondanks de boekcensuur. PttlKKEtt!» Het door oorlogsgeweld beschadigde gebouw van de openbare leeszaal aan het Bellamypark, 1945. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2019 27

Den Spiegel | 2019 | | pagina 31