Het onderwijs en de oorlogstoestand Als de oorlog begint op 10 mei 1940 zijn alle scholen gesloten, het is namelijk pink stervakantie. Daarna zorgt de oorlogssitu atie ervoor dat zij nog even dicht blijven. In juni wordt geprobeerd weer zo goed mogelijk onderwijs te bieden, maar dat is erg lastig. Veel schoolgebouwen wor den gebruikt voor andere doeleinden, de Bonedijkeschool bijvoorbeeld is in gebruik als noodhospitaal of ze zijn beschadigd. Toch wordt de beschikbare ruimte zo goed mogelijk benut. Naast schoolgebouwen worden ook andere locaties gebruikt voor onderwijs, kerken, het Ziekenhuis in de Hellebardierstraat, het gemeentemuseum, het militair tehuis aan het Bellamypark. Hier wordt in 1941 de openbare bibliotheek gevestigd. Ook is er sprake van een soort rouleer systeem. Een groep leerlingen krijgt een week 's morgens les, een andere groep 's middags en dit wisselt per week. Kinderen hebben op deze manier veel vrij, wat wel wordt opgevangen met huiswerk of taken, maar er wordt veel geklaagd over katten kwaad uithalende jeugd. In de jaarverslagen van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs komt de bezorgdheid van sommige onderwijzers tot uiting: de kinderen komen erg achter. Bombardementen Al vrij snel na de capitulatie in 1940 be ginnen de geallieerde bombardementen op met name de werf De Schelde. Hierdoor wordt het steeds onveiliger in de stad. Ook voor scholen komen er voorschriften hoe te handelen bij luchtalarm. Leerlingen moeten weg van de bovenverdieping en naar de gang beneden gaan. Vanwege de bombardementen zijn veel Vlissingers vertrokken naar verschillende dorpen op Walcheren of naar andere ge bieden. Noodschooltjes worden ingericht in Souburg en Koudekerke voor de daar ver blijvende Vlissingse inwoners. Na hevige bomaanvallen in april 1942 neemt de burgemeester het besluit het on derwijs in de gemeente Vlissingen stop te zetten. De schoolgebouwen worden geslo- Aan het eind van 1942 nam het schoolver zuim weer toe door gebrek aan schoenen en klompen en door de onverstandige hou ding van sommige ouders, die om allerlei kleinigheden de kinderen thuis hielden. Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Prins Willemschool en Oranjeschool bij de noodschool Torenzicht, 1942. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2019

Den Spiegel | 2019 | | pagina 33