Na de bevrijding De zwaar beschadigde Marnixschool in West-Souburg tijdens de inundatie, 1944; foto A.G. Kruithof. (Gemeentearchief Vlissingen, Foto-archief A.G. Kruithof) ten. Wel wordt geprobeerd een gelegenheid te vinden onderwijs te geven aan die leer lingen die nog in Vlissingen aanwezig zijn. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de in deze gemeente verblijvende leerlingen der Openbare scholen gelegenheid gege ven zal worden in groepjes van maximum 10 leerlingen onderwijs te ontvangen door middel van taken en ander huiswerk. Hij wijst er echter met nadruk op, dat noch het gemeentebestuur, noch het onderwij zend personeel aansprakelijk gesteld kun nen worden voor eventuele schade of letsel door oorlogsgeweld ontstaan, indien die toegebracht worden tijdens die lessen. Vlissingen, 2 juni 1942 De Burgemeester voornoemd, Van Woelderen Deze situatie duurt tot januari 1945. Dan worden alle in Vlissingen wonende leer plichtige kinderen weer verplicht naar school te gaan. Voortgezet onderwijs. Leerlingen van het voortgezet onderwijs kunnen gedeeltelijk terecht in Vlissingen. De openbare en de christelijke ULO (Uitgebreid Lager Onderwijs) hebben aan vankelijk nog wel de beschikking over en kele locaties, HBS (Hogere Burgerschool) leerlingen gaan naar Middelburg. In de jaar verslagen van de commissie van toezicht op het onderwijs is te lezen dat de kosten van de tram worden vergoed! Andere pas sagiers van de tram klagen soms over de herrie die deze pubers maken. Geen verplicht onderwijs Ouders moeten deze verklaring tekenen als zij willen dat hun kinderen onderricht krijgen. In wezen is hiermee de leerplicht wet buiten werking gesteld. Er wordt nu op allerlei plaatsen onderwijs gegeven aan kleine groepjes leerlingen, veelal in woon huizen. Ook de bijzondere scholen proberen op deze manier het onderwijs weer vorm te geven. Natuurlijk is het niet zo dat alles na de be vrijding weer normaal is. Er is tekort aan leermiddelen, gebrek aan schoolgebouwen. Leerlingen hebben enorme achterstanden. Het benodigde aantal lesuren kan nog niet worden gegeven. Tot in 1947 is er nog ge brek aan schoolruimte. In de loop van dat jaar komen langzaamaan de normale ver houdingen terug. 30 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 34