leven van toen. Wat voor schoenen kon je dragen als je laatste paar klompen kapot was? Waren er ook aardige Duitsers? Waar ging je schuilen bij een bombardement? Je wordt zo getuige van bijzondere situa ties die je je nu nauwelijks meer kunt voor stellen. Kinderen die speelden met levens gevaarlijk wapentuig, achtergelaten door gevluchte militairen aan het begin van de oorlog. Op een roeiboot van Aagtekerke naar Vlissingen varen na de inundatie. Of met een vriendje op stoelen drijven door de huiskamer in het zoute water. Leren van toen In een film, die op de expositie is te zien, vertelt Van der Burght dat hij wilde dat het nageslacht door zijn werk iets zou leren van de gebeurtenissen die in de oorlog hebben plaatsgevonden. Dat zag hij als zijn taak en daarvoor heeft hij zich als geen ander in gezet. Zijn toewijding en werkwijze kun je obsessief noemen. Aan de andere kant is er misschien geen andere manier om de historie op zo'n nauwkeurige en uitbreide manier te tonen als Van der Burght heeft gedaan. Zijn ongelofelijke toewijding heeft een tastbaar en invoelbaar resultaat achter gelaten. De expositie 'De bezetting verbeeld, WO II door de ogen van Cees van der Burght' is in elk geval tot en met 5 mei 2020 te zien in het muZEEum in Vlissingen. Kijk voor meer informatie op www.muzeeum.nl. Expositie in de Oranjemolen weer open Vlakbij het muZEEum staat de Oranjemo len. In 1944 heet deze locatie Uncle Beach: het is de landingsplaats tijdens de Slag om de Schelde. De Oranjemolen was het oriën tatiepunt voor de geallieerden: daar moes ten ze zijn. Op de plek waar destijds de geallieerden aan de wal kwamen, is een herdenkings- gebied ingericht. De Oranjemolen maakt hier onderdeel van uit. In de molen is de vernieuwde expositie over de Slag om de Schelde te zien. En de gevolgen die deze slag had voor de bevolking en de stad Vlis- singen. De expositie in de Oranjemolen hoort bij het muZEEum en is gratis te bezoeken. Kijk voor openingstijden op www.muzee- um.nl. Fotoherdenkingsroute door de stad In het kader van de herdenking 75 Jaar Slag om de Schelde realiseert het muZEEum, in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen, een route langs tien plekken die tijdens de herovering van Vlissingen een cruciale rol hebben gespeeld. Elk van de tien plekken wordt gemarkeerd met een foto van de situatie destijds, uitleg over de gebeurtenis en een persoonlijke getuigenis. Bij de route komt een publicatie met een routekaartje en achtergrondinformatie. De Biber nog beter te zien De Bibercontainer wordt verbeterd. Niek Peters heeft zich bijzonder ingespannen om samen met de gemeente, het Waterschap en sponsors, de container met de eenper soonsonderzeeër toegankelijker te maken voor publiek en ook de verlichting op zon- neenergie en de presentatie te verbeteren. De verbeteringen worden in het najaar uit gevoerd Oktober 2019 33

Den Spiegel | 2019 | | pagina 37