Van het bestuur Van de redactie Peter van Druenen, voorzitter De Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen is dit jaar nauw betrokken bij de herdenking van de Slag om de Schelde die dit najaar 75 jaar geleden plaatsvond. Bij het bestuur van de vereniging rees al een paar jaar geleden het idee om uitgebreid aandacht te gaan besteden aan deze belangrijke gebeurtenis. Vorig jaar sloten we ons aan bij een grote groep van Vlissingse organi saties die hetzelfde idee hadden. Toen het gemeentebestuur vervolgens besloot om 75.000 euro beschikbaar te stellen voor de activiteiten, kon een regiegroep van de gemeente Vlissingen beginnen met de co- ordinatie van de tientallen voorstellen die waren binnengekomen. Onze vereniging organiseert dit najaar drie activiteiten rondom de herdenking: op 27 september is er een duolezing met Hans Sakkers en Tobias van Gent, op 23 no vember een symposium met verschillende sprekers en, u heeft hem nu in handen: een speciale editie van ons onvolprezen tijd schrift Den Spiegel. 'Speciaal' om twee re denen: in de eerste plaats vanwege het cen trale thema '75 jaar Slag om de Schelde', dat in de artikelen vanuit verschillende in valshoeken wordt belicht en in de tweede plaats vanwege de hoge oplage waarin het blad is gedrukt: ruim 19.000. Het doel was om elke Vlissinger, Souburger en Ritthemer bekend te maken met de herdenking én, zeer belangrijk voor onze vereniging, met Den Spiegel en de vele voordelen van een lidmaatschap. We hopen dan ook dat deze editie een echt bewaarnummer zal worden in duizenden Vlissingse huishoudens en dat we veel nieuwe leden kunnen verwelkomen. De redactie en de auteurs hebben een enorme prestatie geleverd en zijn er in ge slaagd om, ondanks de verscheidenheid aan artikelen, toch een grote eenheid te bewaren. Het is een document geworden waarin minder is gekeken naar de militaire gebeurtenissen en meer naar de gevolgen van de oorlog voor de gewone Vlissinger. De kosten voor de grote oplage en voor de verspreiding van deze editie van Den Spiegel zijn gedekt door bijdrages van onze vereniging zelf, de Gemeente Vlissingen, Stichting Moerman Promotie Vlissingen, Stichting Jan Hintzen Publicatiefonds, Stichting Van de Sande en het Van de Velde Publicatiefonds. Onze dank hiervoor is groot! Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen Binnen de redactie leeft de wellicht ko mende verhuizing van het Gemeentearchief Vlissingen naar het Zeeuws Archief in Mid delburg sterk. Wij zijn niet tegen verande ringen, mits die noodzakelijk zijn en er een weloverwogen besluit aan ten grond slag ligt. Wel stemt het ons treurig dat het geheugen van de stad, wat een archief toch is, uit de stad zou verdwijnen. Bij het maken van ons blad Den Spiegel maken wij altijd dankbaar gebruik van de kennis en het materiaal in het Gemeente archief aanwezig. Wat een andere orga nisatie van een en ander gaat betekenen voor dit tijdschrift kunnen we nog niet goed overzien. Dat er zaken zullen veranderen is onontkoombaar. Namens de redactie, Aafke Verdonk- Rodenhuis, eindredacteur 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 6