Herdenken Dit jaar staat in het teken van 75 jaar Slag om de Schelde. We herdenken de grote mi litaire operatie die de bevrijding van dit deel van Nederland betekende. Op 4 september 1944 valt Antwerpen, met de belangrijke havens, in geallieerde han den. Echter, de havens zijn niet te berei ken, de rivier de Schelde is niet te beva ren, de oevers zijn nog in Duitse handen. Vlissingen is meer dan ooit een vesting, in beton. Vanaf begin oktober zetten de geallieer den door bombardementen op de dijken Walcheren onder water, de inundatie. Op 1 november begint de aanval door de lan ding op het strandje bij de Oranjemolen, 'Uncle Beach'. Resultaat is dat op 4 no vember Vlissingen is bevrijd. Deze aflevering van Den Spiegel vertelt naast het militaire verhaal ook wat een en ander voor de inwoners van Vlissingen be tekende. Niet alleen in de dagen van strijd voorafgaand aan de bevrijding, maar alle bezettingsjaren door. Hoe zag het leven eruit, ook na de bevrij ding. Niets is normaal, verwoesting alom, gebrek aan van alles en dan ook nog het water. Wij, de samenstellers van deze Spiegel, zijn van na de oorlog. We moeten uitgaan van de feiten die zijn vastgelegd, de verha len in onze families en daarbuiten. De lit tekens zijn nog te zien aan huizen uit die periode, ingemetselde stukken in een muur, granaatgaten in plafonds. Ook brandplek- ken in vloeren waar soldaten in die novem berdagen op hun primussen kookten. Maar ook bij mensen, die soms jarenlang niet spraken over wat hen was overkomen. Soms zijn er ook goede, zichtbare herinne ringen als in de kelder van mijn huis, waar in die novemberdagen een Canadese sol daat een muurschildering heeft gemaakt van St. Joris en de draak, de strijd tegen het kwaad symboliserend. Toch ging er voor mij als kind altijd een zekere dreiging van uit. Of dat was vanwege oorlog of om dat de draak erg angstaanjagend is afge beeld vraag ik me af. We herdenken de strijd en we gedenken de mensen die deze voerden. Respect is hier zeker op zijn plaats. Respect voor het enorme verlies aan mensenlevens, soldaten voor wie Vlissingen niet de thuishaven was en de vele Vlissingse burgers die het leven lieten tijdens de oorlog. We hopen hier een zo goed mogelijk beeld te geven van facet ten van het leven in die tijd. Natuurlijk is het een onvolledig beeld, we kunnen niet alles vatten in onze verhalen. Vanuit ons standpunt nu is het moeilijk te bevatten hoe het leven voor de gemiddelde inwoner van Vlissingen, in die periode door ging. Aafke Verdonk-Rodenhuis Muurschildering van St. Joris en de Draak, 1944; foto A. Meerman. (Privécollectie) Oktober 2019 3

Den Spiegel | 2019 | | pagina 7