Waar komt het materiaal vandaan? Behalve archieven, een historische biblio theek en een uitgebreide beeldbank heeft het Gemeentearchief Vlissingen de beschik king over een bijzondere collectie met be trekking tot de Tweede Wereldoorlog. Deze staat bekend als de 'Collectie Tuynman', genoemd naar de documentalist van de Documentatiegroep 'Walcheren 1939 1945', verder bestaande uit P.G. Eekman, J. Roelse en A.H. van Dijk. Over de gehele oorlogsperiode, inclusief de mobilisatie, hebben deze mannen een grote hoeveel heid gegevens verzameld, zoals eigen her inneringen, dagboeken, krantenberichten, archiestukken, foto's en officiële rapporten, zowel van geallieerde als van Duitse zijde. Zij voerden gesprekken met oud-strijders en mensen uit het verzet. De documenta list en oud-leraar J. Tuynman heeft deze gegevens gebundeld in een beschrijving van dag tot dag. Hiermee wordt een be trekkelijk objectief beeld geschetst van deze belangrijke periode in de Walcherse geschiedenis in het algemeen en die van Vlissingen in het bijzonder. De documenta tie bevat ook het dagboek van arts/chirurg H.J. Jens, die bovendien als voorzitter van de afdeling Vlissingen van het Rode Kruis uitgebreid verslag deed over de gehele oor logsperiode. Deze geschriften van Jens bie- den een aangrijpende inkijk in de medische zorg tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Scheldestad. Adri Meerman Bronnen - Zeeuwse Bibliotheek, Krantenbank Zeeland - Gemeentearchief Vlissingen: - Gemeentebestuur, 1937-1970 - Gemeentepolitie Vlissingen - Archief Bibliotheek Vlissingen - WO II Collectie, waaronder Collectie J. Tuynman - Archief van de Dienst Luchtbescherming - L.W. de Bree, Zeeland 1940-1945, dl 1 (Middelburg 1979). - Gijs van der Ham, Zeeland 1940-1945, dl 2 (Zwolle 1990). - Paul M. Crucq, Turning the Key, The capture and Liberation of Walcheren Island, (Vlissingen 2009). - J.A.M. Schoonderwoerd, Het St. Josephziekenhuis te Vlissingen, (z.p. 1990). - J.Z.S. Pel, Twee eeuwen Vlissingse ziekenhuizen, (z.p. 1992). - Tina Keller, De zee woont in ons huis, (Middelburg 1984). - Ton Crijnen en Ina Herbers, P.C. Callenfels. Het veelbewogen leven van de NSB-burgemeester van Vlissingen en Woerden, (Soesterberg 2010). Mitchell bommenwerper boven Vlissingen, tijdens het bombardement van 15 augustus 1943; olieverf Maarten Platje. (Collectie muZEEum) 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 8