Het Gemeentearchief en de Tweede Wereldoorlog Ql Het Gemeentearchief Vlissingen beschikt over veel bronnen met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog. De belangrijkste worden hieronder op een rijtje gezet. In de eerste plaats de archieven van de Dienst Luchtbescherming. Deze dienst re gistreerde het (mogelijke) onheil vanuit de lucht. Het alarmeringssysteem werd dan in werking gezet en de inwoners probeerden op tijd in een schuilkelder te geraken. Er waren meerdere waarnemingspunten in de stad. De hoofdcommandopost was in de Hendrikstraat. De dienst hield bij waar de bommen vielen, of ze al dan niet ontploften en rapporteerde de gang van zaken in dag- en nachtrappor ten. Dit alles gebeurde in nauwe samen werking met de politiedienst, die van de bombardementen gedetailleerde proces- senverbaal opmaakte. In totaal is er sprake van meer dan 75 bombardementen en 270 uur luchtalarm. Wat dat voor impact op de stad heeft gehad, hoeft hier niet te worden uitgelegd. De dag- en nachtrapporten en een deel van de processenverbaal zijn ge digitaliseerd en beschikbaar gesteld. Een tweede hier te noemen bron is het beeldmateriaal waarover het gemeentear- chief beschikt. Een bijzondere deelcollectie hieruit is het fotoarchief van A.G. Kruithof. Deze Souburgse fotograaf heeft de inunda tie van 1944-1945 indrukwekkend vast gelegd en ook de jaren van wederopbouw daarna. Ook beeldend kunstenaar Cees van der Burght heeft op zijn geheel eigen wijze de bezetting verbeeld. Zijn werk kent allerlei vormen, van maquette tot technische te kening. Werk gezien door de ogen van een volwassene en werk gezien door de ogen van een kind. Daarnaast bezit het gemeentearchief veel persoonlijke teksten van inwoners, die over het gebeuren schrijven. Soms werden deze teksten gelijk geschreven, soms ver na de oorlog. Aparte aandacht is er ook voor de burger slachtoffers. Deze zijn opgenomen in een lange lijst met namen. Heel veel van het hierboven genoemde materiaal is digitaal te raadplegen. Kijkt u daarom eens op onze website. Er is speci aal voor het herdenkingsjaar een apart on derwerp 'Tweede Wereldoorlog' gemaakt. Ad Tramper www.gemeentearchiefvlissingen.nl 1 afsW" gemeentearchief 5 jjjl« VLISSINGEN Typ hier uw zoekopdracht Homepage website Gemeentearchief Vlissingen TWEEDE WERELDOORLOG collecties Beeldbank MEER WETEN? LEES MEER» Weblog Bibliotheek Geschiedenislokaal Krantenbank Oktober 2019 5

Den Spiegel | 2019 | | pagina 9