Geboren te Vlissingen Amsterdam - Gemaakt in Jaco Simons Hoewel ze zeer uiteenlopende persoonlijkheden waren, hadden ze toch een aantal speerpunten gemeen: alle drie werden ze geboren in het negentiende-eeuwse Vlissingen en brachten hun jeugd door in de Walcherse havenstad. Vervolgens verwierven ze nationale bekendheid, voornamelijk als gevolg van hun werkzaamheden in Amsterdam. Tot slot lieten ze het leven in de eerste helft van de twintigste eeuw. In een korte serie artikelen gaan we nader kennis maken met de vergeten Frederik Cornelis Tromp (1828 1900), de voortvarende Florentinus Marinus Wibaut (1859-1934) en de vrijgevochten Jean- Louis Pissuisse (1880-1927). Voortvarende Vlissinger - Floor Wibaut (1859-1936). Herinneringen in Vlissingen, Middelburg en Amsterdam Geboren en getogen in Vlissingen, zake lijke carrière in Middelburg en politieke volksheld in Amsterdam. Dat zijn enkele steekwoorden die horen bij het leven van Florentinus Marinus Wibaut. Er is al veel gepubliceerd over de invloed rijke, zeg maar gerust machtige Wibaut, vooral over zijn politieke leven in Amster dam. Wibaut wordt beschreven in diverse biografieën, vele boeken, artikelen en ambtel ijke stukken. En natuurlijk kunnen wij zijn autobiografie lezen. Aan deze reeks valt weinig meer toe te voegen. In deze bij drage gaan we ons daarom focussen op de, in de meeste gevallen, tastbare herinnerin gen aan Floor Wibaut in Vlissingen, Middel burg en Amsterdam. Hieruit blijkt dat de Zeeuwse steden weinig hebben gedaan om deze bijzondere Vlissinger te eren. Wibaut krijgt in zijn geboorteplaats weliswaar enige aandacht; in Middelburg nauwelijks, ter wijl hij daar toch lange tijd opereerde als succesvolle zakenman. Het contrast met Geboortehuis in het Groenewoud, Vlissingen. (foto: Jaco Simons) Amsterdam is groot. Daar wordt hij, soms zelfs letterlijk, op een voetstuk gezet. Zeeuwse zakenman Florentinus Marinus (Floor) Wibaut werd in 1859 geboren in het Groenewoud in Vlissingen. Hij bracht in het pand met het huidige nummer 58 zijn kinderjaren door. Floor was de op één na jongste van een ge zin van elf kinderen. De meeste van deze kinderen stierven op jonge tot zeer jonge leeftijd. Floors vader was koopman en ver mogend geworden door zijn steeds uitbrei dende handel. Wibaut senior was onder meer aandeelhouder van de Middelburgse houthandel Alberts. 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 10