Tegen zijn zin in werd de nog jonge Floor door zijn vader naar de Openbare Handels school in Amsterdam gestuurd. Achteraf gezien een gouden zet. Floor werd in de hoofdstad geconfronteerd met de barre toe stand waarin de arbeidersklasse moest zien te overleven en die ervaring zou cruciaal worden in zijn latere leven. Floor ging in 1876/1877, na zijn studie aan de handelsschool, werken bij houthandel Alberts en vestigde zich in Middelburg. Hij erfde na zijn vaders dood in 1881 zijn be langen in het houtbedrijf en werd later di recteur van deze onderneming. Floor was niet alleen bemiddeld vanwege zijn vaders nalatenschap, maar vergrootte zijn vermo gen als gevolg van succesvol ondernemer schap. In 1885 trouwde Floor Wibaut met de Mid delburgse Mathilde Berdenis van Berlekom. Samen kregen zij vier kinderen. Wie bouwt? Wibaut! Zoals gezegd begon de connectie met Am sterdam al tijdens zijn studententijd, maar ook als zakenman reisde Wibaut in bepaal de perioden wekelijks vanuit Middelburg naar de hoofdstad. In 1904 besloot hij Zeeland te verlaten om zijn sociaal-politie ke ambities te kunnen verwezenlijken. Zijn keuze voor Amsterdam was vanzelfspre kend. Hij startte zijn politieke carrière als gemeenteraadslid. Daarna bekleedde hij, in totaal vijftien jaar lang, van 1914 tot 1927 en van 1929 tot 1931, het ambt van wet houder voor volkshuisvesting en financiën. Amsterdam wilde vanaf het begin van de twintigste eeuw de erbarmelijke leefom standigheden van het arbeidersvolk ver beteren. Onder leiding van enkele sterke wethouders moesten er plannen worden gemaakt en uitgevoerd. In de strijd tegen slechte woonomstandigheden liet de ge meente duizenden nieuwe woningen bou wen, in samenwerking met woningbouw verenigingen. Vele arbeiderswijken werden uit de grond gestampt. De stad ging een grote rol opeisen om de voorgenomen plannen te kunnen verwezenlijken. Zo kwamen voorzieningen als gas, water en telefoon in handen van de stad. De hoofd stad werd in die periode niet alleen het 'mekka van de volkshuisvesting' genoemd, maar Amsterdam was in deze periode de proeftuin voor de verzorgingsstaat, waar Nederland in de tweede helft van de twin tigste eeuw bekend om zou worden. Zijn inspanningen voor de Amsterdamse arbeiders leverde wethouder Wibaut een bijna heldenstatus op in Amsterdam en de predicaten 'de machtige' en 'de onge kroonde onderkoning van Amsterdam'. Naast de lokale politiek was Wibaut ook op landelijk niveau actief. In de periode 1922-1935 was hij lid/fractievoorzitter van de Eerste Kamer en hij was korte tijd par tijvoorzitter van de Sociaaldemocratische Arbeiderspartij. In 1936 schreef Wibaut zijn memoires. Dit op voorspraak van vrienden genomen ini- tiat ief was net op tijd, want kort daarna overleed de markante Vlissinger. Vlissingen De herinneringen aan Wibaut zijn in zijn geboortestad niet talrijk. Vlissingen kent de qua omvang bescheiden Wibautlaan in Hofwijk, de wijk die grenst aan Papegaaien burg. De straat kreeg zijn naam bij raads besluit van 31 mei 1990. In deze buurt wer den meer markante Vlissingers vereeuwigd. Aan de muur van een pand in de Wete ringstraat, in het centrum van Vlissingen, treffen we een plaquette. Die werd in 2009 gemaakt door kunstenaar Jan Haas van wege het feit dat Wibauts honderdvijftig- Plaquette ter herinnering aan F.M. Wibaut, Vlissingen. (foto: Jaco Simons) Januari 2020 9

Den Spiegel | 2020 | | pagina 11