Wibautpark in winterse sfeer, Amsterdam. (foto: Jaco Simons) tiging van supermarktgigant Albert Heijn een in 2018 gerenoveerd appartementen gebouw. Ook dat houdt de identiteit van Wibaut levend met de naam FLOOR. De letters aan de gevel worden gekenmerkt door een goed doordachte typografie. Aan dezelfde kant van de straat vinden we de Wibaut Markt, de naam van een kleine groentezaak, en daarnaast treffen we de woontoren Wibautveste. 'Wibaut aan de Amstel' is de naam van een stadsuitbreiding- en renovatieproject tus sen enerzijds het Amstelstation en ander zijds het Weesperplein. Het project wordt geïnitieerd door de gemeente Amsterdam. Aan dit initiatief is ook een projectbureau verbonden dat opereert onder de genoem de naam. In de Stopera, het combinatiegebouw van stadhuis en opera, vinden we een borst beeld van Wibaut uit 2012 van de hand van zijn kleindochter Constance. Ook het Amsterdam Museum heeft een gebeeld houwd portret van Wibaut in zijn collectie, uit 1934. Als we ons verplaatsen naar het Amster damse stadsdeel Zuid treffen we een gevel steen met het hoofd van Wibaut uit 1930. Die is geplaatst op de hoek van de Hen- riëtte Ronnerstraat en -plein om Wibaut te eren vanwege zijn inspanningen met be trekking tot de sociale woningbouw in dit deel van de stad. In 1951 raakte de steen zwaar beschadigd en werd vervangen door een nieuw exemplaar. Voortvarend Is het overdreven zoals Wibaut in Amster dam wordt geëerd? Daarover kun je van mening verschillen. Echter, wat de gebo ren Vlissinger bewerkstelligde was, is en blijft bijzonder. In feite was hij de voorloper van onze huidige verzorgingsstaat die later onder minister-president Willem Drees in verdergaande vorm gestalte kreeg. Hoewel zelf zeer bemiddeld, besefte Wibaut dat zijn bevoorrechte positie voor veel mensen in Nederl and nimmer haalbaar was. Aan bit tere armoede kon je niet achteloos voorbij gaan, vond Wibaut. Het bleef niet bij mooie woorden waarmee zogenoemde salonsoci alisten zich bedienden. Wibaut toonde da den en was daarom ongekend populair bij de arbeidersklasse van zijn tijd. Zijn initia tieven in Amsterdam kregen landelijk na volging. In een politiek linksgeoriënteerde stad als Amsterdam zijn Wibauts daden 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 14