5.874,- Na (provisorisch) herstel werd de winkel op 24 februari 1945 heropend. Van bevrijding tot midden jaren vijftig In 1949 werd het overbekende Snoepje van de Week ingevoerd. Er was op dat moment een suikeroverschot dat tot snoep werd verwerkt. Bij aankoop van 2,50 kon voor tien cent een zakje met 100 gram snoep en een verrassing voor kinderen worden gekocht. De actie werd min of meer legen darisch. Tijdens de watersnood van 1953 kwam de winkel aan de Kleine Markt onder water te staan. Na droogmaking moest de hele win kelvoorraad worden weggegooid en kon het pand eerst na een grondige schoon maak worden geopend. Een half jaar later werd een filiaal in de Scheldestraat geopend. Vermoedelijk speelde daarbij de stadsuitbreiding een rol, voor bewoners in de periferie was het een flinke tippel naar de Kleine Markt. De firma was eigenaar van het pand Schel- destraat 57 dat tijdens de oorlog was be schadigd en in 1947 werd hersteld. In ok tober 1952 werd bij B W een verzoek ingediend om de benedenwoning te ver- bouwen tot winkel en magazijn waarop door de gemeente positief werd gerea geerd. Op 18 augustus 1953 werd de zaak geopend, het perceel werd toen gesplitst in een winkel- en woongedeelte. In 1956 werd het magazijn achter de winkel uitgebreid en in de jaren zestig werd zelfbediening inge voerd en beperkt textiel in het assortiment opgenomen. De winkel werd op 1 novem ber 1969 gesloten. Modernisering/public relations Het zelfbedieningsmodel, afkomstig uit de Verenigde Staten, werd in de jaren zestig in hoog tempo ingevoerd, iedere week werden twee winkels omgebouwd. In advertenties werd gewezen op de snelheid waarmee de huisvrouw via zelfbediening haar bood schappen kon doen. Ook de bezorging werd gemoderniseerd, (motor)bakfietsen werden vervangen door Fiat bestelauto's. Ook werd begonnen met het organiseren van klantexcursies naar de fabrieken in Den Bosch. Geïnteresseerden (uitsluitend huisvrouwen) konden zich in de winkel op geven, alleen de busreis heen en terug was voor eigen rekening. In Den Bosch werd De Kleine Markt na de storm vloedramp van 1 febr. 1953. De kruidenierswinkel van De Gruyter wordt leeggehaald. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Januari 2020 17

Den Spiegel | 2020 | | pagina 19